DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Można spotkać je w ogrodzie. Likwiduje uporczywe owady
Fot. Canva Pro/FloWBo; Henrik_L

Można spotkać je w ogrodzie. Likwiduje uporczywe owady

11 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Czy tego chcemy, czy nie - pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Zamieszkują nasze domy, mieszkania i ogrody, stanowiąc niezwykle istotną część ekosystemu.

Chociaż często nie budzą pozytywnych skojarzeń, pająki bywają niezwykle pożyteczne. Przykładem takiego owada jest lejkowiec labiryntowy, którego możemy spotkać w ogródku. Jak z nim postępować?

Jak rozpozna lejkowca labiryntowego?

Cechą charakterystyczną tego gatunku pająka jest sieć, którą wytwarza, a która osiąga zawrotne rozmiary. Największe konstrukcje mogą osiągać nawet pół metra średnicy i najczęściej widoczne są na niskich krzewach, mchu lub na trawie.

Sam lejkowiec labiryntowy także nie należy do najmniejszych - może mieć długość niemal 1,5 cm. Jest jadowity, ale niegroźny dla człowieka. Należy do płochliwych owadów, które w kontakcie z ludźmi natychmiast rzucają się do ucieczki.

Zdecydowanie mniej nieśmiały jest w stosunku do insektów , które łapią się w jego gigantyczną sieć. W starciu z jego aparatem jadowym ofiary nie mają żadnych szans , a to dobra dla nas wiadomość.

Pająk
Fot. Canva/Andrew Smit

Pożyteczny pająk w Twoim ogrodzie

Lejkowiec labiryntowy żywi się muchami, chrząszczami oraz pluskwiakami, gustuje także w konikach polnych. W związku z tym obecność tego pająka w ogrodzie jest bardzo pożądana.

Jeśli nie chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawiały się uciążliwe owady - ten pajęczak jest tego gwarancją. Bytowanie w ogrodzie lejkowca labiryntowego, który jest ważnym elementem ekosystemu, to ekologiczny sposób na walkę z insektami.

Jak postępować z lejkowcem labiryntowym?

Jak wspominaliśmy, lejkowiec labiryntowy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia . Ukąszenie przez tego pająka to rzadkość, a jedyne ryzyko, jakie to ze sobą niesie, może wynikać z ewentualnej reakcji alergicznej.

Niemniej jednak obecność tego pająka w ogrodzie może być uciążliwa , a to ze względu na rozległe pajęczyny, które tka. Zwieszające się z krzewów nici i pozostałości “posiłków” pająka prezentują się nieestetycznie, ale mimo to nie warto się ich pozbywać . Lepiej docenić pożytek, jaki przynosi nam obecność tego mieszkańca ogrodu.

Pająk
Fot. Canva/Charles_Schmidt

Zobacz także:

Złote rady ogrodników. Dzięki nim seler zawsze rośnie w korzeń
Połącz z wodą i podlej pelargonie. Balkon obsypie się kwiatami
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy