Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mszyce po oprysku dalej niszczą rośliny? Wszystko przez 1 błąd
Paulina Korzec
Paulina Korzec 27.06.2024 09:40

Mszyce po oprysku dalej niszczą rośliny? Wszystko przez 1 błąd

mszyce na róży
Fot. YouTube/RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu

Mszyce to jedne z najczęściej występujących i bez wątpienia najbardziej uciążliwych szkodników w naszych ogrodach. Potrafią w mig zniweczyć trud, jaki włożyliśmy w uprawę roślin. A żerują zarówno na warzywach, kwiatach, jak i drzewkach owocowych.

Nic więc dziwnego, że ogrodnicy próbują ze wszystkich sił pozbyć się mszyc. W tym celu często stosują opryski, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt, a to wszystko przez jeden mały błąd. Jak skutecznie zwalczyć mszyce?

Mszyce nie oszczędzają ogrodu

Mszyce to prawdziwa plaga w ogrodach. Te niewielkie pluskwiaki, mierzące zaledwie kilka mm, doszczętnie niszczą uprawy. Atakują rośliny, wysysając z nich sok i doprowadzając do ich osłabienia, a w konsekwencji obumarcia.

Są przy tym wszędzie - przenosi je nawet wiatr, a ich ofiarami padają liczne gatunki roślin, od róż, przez pomidory, aż po jabłonie. Szkodniki szybko się rozmnażają i jeśli nie zareagujemy od razu, będziemy musieli zmierzyć się z prawdziwą inwazją mszyc.

Najskuteczniejszą metodą walki z mszycami są opryski. Nie trzeba przy tym sięgać po chemię; wystarczą domowe, naturalne środki. Ważna jest jednak także technika i pora wykonywania oprysków. Łatwo tu o błąd, który pozwoli mszycom na dalsze żerowanie w ogrodzie.

Jakie opryski na mszyce?

Na mszyce doskonale działa ocet. Zwalcza owady, a przy tym jest bezpieczny dla roślin. Aby przygotować oprysk, można użyć octu jabłkowego, który dodajemy do wody w stosunku 1 do 3. Całość mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem.

Inny środek, który skutecznie zwalcza mszyce, to czosnek. Odstrasza owady, a do tego słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych oraz działa wzmacniające na osłabione atakami szkodników rośliny. Zmiażdżone ząbki czosnku zalewamy wodą i zostawiamy roztwór na jedną dobę, następnie odcedzamy i spryskujemy rośliny.

Przygotowując domowe opryski na mszyce, warto do gotowego preparatu dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie, co zwiększy przyczepność oprysków.

Robisz opryski na mszyce? Tego błędu się wystrzegaj

Odpowiedni preparat to za mało, by opryski na mszyce zadziałały. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednią technikę i porę przeprowadzania tego zabiegu. Spryskując rośliny, należy robić to dokładnie, rozprowadzając preparat zarówno na liście, jak i na łodygi. W wyznaczeniu dobrego terminu na oprysk pomoże nam… prognoza pogody.

Często popełniany błąd to opryskiwanie roślin przed opadami deszczu, przez co środek na mszyce z liści i łodyg zostaje wymyty przez wodę, a owady dalej żerują w najlepsze. Opryski wykonujemy zawsze po deszczu lub w suche dni, gdy opady nie są zapowiadane.

Jeśli chodzi o porę dnia, to najlepiej zrobić to po zachodzie słońca, gdy owady zapylające kończą swoją aktywność. Dzięki temu preparat zadziała jedynie na nieproszonych gości.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu na YouTube.

Zobacz także: