DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Na popiół drzewny trzeba uważać. Jeden błąd i rośliny nie przetrwają zimy
YouTube/W Szumilesie

Na popiół drzewny trzeba uważać. Jeden błąd i rośliny nie przetrwają zimy

2 grudnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Popiół drzewny jest jednym z lepszych, naturalnych nawozów, jakie możemy zastosować w naszych ogródkach. Co ciekawe, możemy wykorzystać go również zimą, kiedy grządki pokryte są śniegiem.

Popiół dodamy do kompostownika, a także zabezpieczymy nim chodnik. Na popiół drzewny musimy jednak uważać. Jeden błąd i nasze rośliny nie przetrwają zimy.

Popiół drzewny i jego właściwości

Popiół drzewny zawiera potas, fosfor i wapń. Zauważmy, że nie ma w nim azotu, którego nie dodajemy o tej porze roku. Azot jest niezbędny wiosną i latem. Popiół drzewny zwykle rozkładamy w ogrodzie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Popiół drzewny wykorzystamy również zimą. Możemy rozsypać go na chodniku lub przejściach w ogrodzie. Działa wtedy tak, jak sól, czy piasek - chroni nas przed upadkiem na oblodzonej powierzchni. Popiół nie zadziała jednak na schodach.

Popiół nie tylko sprawdzi się do posypania lodu, czy śniegu. To właśnie teraz możemy wykorzystać go w ogrodzie. Wystarczy jednak tylko jeden błąd, a rośliny nie przetrwają zimy.

popiół drzewny.jpg
canva/Josfor

Dlaczego warto rozsypywać popiół w ogrodzie zimą?

Popiół dodatkowo chroni rośliny przed mrozem i chorobami. Mało kto wie, że możemy rozsypać go w ogrodzie nawet wtedy, gdy spadł już śnieg. Gdy temperatura się podniesie, śnieg topiąc się, wnika razem z popiołem w głąb ziemi.

W ten sposób możemy przygotować glebę pod kwiaty, warzywa i owoce, które będziemy sadzić w przyszłym sezonie. Nawożona, bogata w potas, wapń i fosfor gleba będzie idealnym podłożem.

Nie możemy jednak przesadzić z ilością popiołu. Lepiej, żeby dać go mniej, niż więcej. Zbyt duża ilość nawozu o tej porze roku również może zniszczyć nasze uprawy.

Te rośliny nie lubią nawożenia popiołem

Popiół drzewny ma właściwości alkalizujące, czyli zmniejszające zakwaszenie. Z tego też względu nie możemy nawozić nimi roślin, które lubią kwaśne podłoże.

Popiołem nie nawozimy roślin wrzosowatych (między innymi rododendronów, azalii, wrzosów i wrzośców), a także żurawiny i borówki amerykańskiej. Na zimę więc warto osłonić te rośliny np. szyszkami, liśćmi lub korą z drzew.

popiół drzewny.jpg
canva/Ilona5555

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „W Szumilesie” na platformie YouTube.

Zobacz także:

Nigdy nie popełniaj tego błędu. Bateria w telefonie długo nie przetrwa
Ekspertka powiedziała dlaczego nie podlewa storczyków miksturami z kawy, bananów czy czosnku. Lepiej wiedzieć
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy