Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nic nie działa na ślimaki tak, jak ta mikstura. Znikają z ogrodu od razu
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 25.09.2023 08:31

Nic nie działa na ślimaki tak, jak ta mikstura. Znikają z ogrodu od razu

jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Canva/Elen11, Canva/Savany

Ślimaki to prawdziwa zmora właścicieli ogrodów i grządek. Liście nawet najpiękniejszych i cennych roślin potrafią zniknąć w oczach w ciągu kilku dni. Od lat szczególnie uciążliwe są ślimaki nagie, które tłumnie pojawiły się w naszych ogrodach.

Każdego roku usiłujemy walczyć ze ślimakami na różne sposoby. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu? Mamy na to niezawodną receptę.

Ślimak w ogrodzie to trudny przeciwnik

W naszych ogrodach możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków. Ślimaki ze skorupą to znane winniczki, inny gatunek to ślimak gajowy, ślimak ogrodowy, ślimak kosmaty. Uszkadzają rośliny, ale nie tak znacznie jak drugi rodzaj ślimaków, czyli ślimaki nagie. 

To pomrowy i śliniki powodują najwięcej zniszczeń w naszych uprawach. Najczęściej ich ofiarą padają kwiaty, jak aksamitki, lilie, astry oraz warzywa o dużych liściach, jak sałaty, kapusta, buraki. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Rośliny zjadają nocą i wczesnym rankiem. Ślimaki mogą złożyć nawet 500 sztuk jaj, z których wylęgają się młode. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Musimy sięgnąć po sprawdzone metody. Wybierzmy sposoby naturalne, bo stosowanie środków chemicznych nie wpłynie dobrze na nasze uprawy.

rzyd (6).jpg
Canva/savoilic, Getty Images

Ten oprysk pomoże zwalczyć ślimaki

Skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest sól. Aby wykonać oprysk z soli na ślimaki przygotujmy 30 g soli kuchennej i 0,5 litra ciepłej wody. Roztwór mieszamy, by sól się rozpuściła.

Opryskiem spryskujemy ziemię w miejscach, w których zauważymy ślimaki. Ich obecność zdradzają nie tylko uszkodzenia roślin, ale też śluz, który po sobie zostawiają. Oprysk wykonujemy wieczorem lub wczesnym rankiem. Nie pryskamy ziemi blisko roślin, bo sól im zaszkodzi.

To też pomoże pozbyć się ślimaków z ogrodu

Ślimaki możemy też zwalczać innymi sposobami. Dość drastycznym, ale skutecznym sposobem jest poczęstowanie ich piwem. Do naczynia wlewamy piwo i stawiamy je w ogrodzie na niewielkim podwyższeniu tak, aby inne, pożyteczne gatunki nie wpadły do środka. Ślimaki zwabione zapachem piwa będą jeden po drugim wpadać do naczynia i tonąć.

Zamiast piwa ślimakom można też nalać colę. Zadziała podobnie jak piwo. Szkodniki tłumnie zbiorą się w pobliżu naczynia z napojem i powpadają do środka. Kolejny sprawdzony sposób na ślimaki to stworzenie zapór w ogrodzie, które uniemożliwią im przemieszczanie się.

Wokół upraw i roślin ozdobnych tworzymy zapory z ostrych elementów. Możemy użyć rozkruszonych skorupek jajek lub łupin orzecha. Ślimaki nie przejdą przez zaporę z ostro zakończonych materiałów.

Twój ogród zaatakowały mszyce? Pozbądź się ich ekologicznym opryskiem. Działa lepiej niż gotowe preparaty przepełnione chemią i szkodliwymi substancjami.

rzyd (7).jpg
Canva/ValerijaP, Getty Images

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10