Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wylewaj wody po warzywach, podlej nią tuje. Iglaki będą bujne i zielone cały rok
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 02.03.2023 14:03

Nie wylewaj wody po warzywach, podlej nią tuje. Iglaki będą bujne i zielone cały rok

Gotowanie warzyw
Canva/MonicaNinker, Getty Images Signature

Tuje to przepiękne roślin ogrodowe, które dodają uroku każdemu zielonemu zakątkowi. Nie ważne, czy duży ogród, czy mały, zawsze prezentują się dostojnie i elegancko. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Dzisiaj opowiemy o domowym sposobie na przygotowanie nawozu do tui.

Jakich składników odżywczych potrzebuje tuja?

Tuje do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim fosforu, magnezu, azotu oraz potasu. Są one niezbędne do tego, aby rosły bujnie i zdrowo. Dodatkowo dobrze radzą sobie podczas zimy, a także nieźle znoszą ewentualny brak wody. 

Warto jednak mieć na uwadze to, że zapotrzebowanie tui na składniki odżywcze zmienia się wraz z porami roku. Podczas przełomu zimy i wiosny oraz jesieni i zimy pobierają z podłoża większą dawkę fosforu i potasu. Wiosną i latem potrzebują więcej azotu i magnezu. Tuja potrzebuje również: sodu, żelaza, siarki, wapnia, molibdenu, kobaltu, boru, miedzi oraz manganu.

Aby wyżej wymienione składniki były przez tuję lepiej przyswajalne, warto pamiętać o odpowiednim odczynie gleby, który powinien wynosić: 5,5 - 5,7 pH.

Najlepiej nawozić tuje raz w miesiącu od marca do połowy lipca nawozem wiosennym, a od sierpnia do października nawozem zimowym. 
 

Listek Tui (1).png
canva/tyannar81
Obok ogórków sadzą je wszyscy ogrodnicy. Ich zbiory przechodzą wszelkie pojęcie

Woda po warzywach jako idealny nawóz do tui

Z chwilą, gdy zauważymy, że temperatura zaczyna się podnosić, wiemy już, że przychodzi pora na pielęgnację tui, aby uchronić ją przed suszą fizjologiczną. Dlatego warto dbać o tuje, gdy tylko temperatura zaczynie rosnąć. Unikniemy ewentualnej choroby, czy śmierci rośliny.

Jeśli chcemy utrzymać tuję w zdrowiu, możemy wykorzystać wodę, jaką otrzymamy po ugotowaniu warzyw. Warto wykorzystać ją do podlania naszych tui. Trzeba jednak poczekać, aż wystygnie, a następnie rozcieńczyć z wodą. Po przygotowaniu roztworu wylewamy go bezpośrednio na ziemię, w jakiej zostały zasadzone rośliny. Jeśli chcemy z tego sposobu skorzystać, nie doprawiajcie wywaru żadnymi przyprawami! Mogą zaszkodzić tui! Podczas podlewania pamiętaj, aby nie przelać tui, gdyż możemy doprowadzić do gnicia.

Kawa i drożdże idealnie nadają się jako nawóz do tui

Kawa to bardzo dobry nawóz dla naszych tui, jednak i tutaj, trzeba pamiętać, aby ta nie była doprawiana w żaden sposób. Kawa musi pozostać czysta.

Aby przygotować taki roztwór, należy zalać resztki fusów gorącą wodą i odczekać, aż ten przestygnie. Przelewamy go do konewki, a następnie podlewamy nasze rośliny.

Możemy również jako nawóz wykorzystać drożdże. W tym celu rozpuszczamy około 100 gramów takowych w 10 litrach wody. Najlepiej taką mieszankę przelać do butelki z atomizerem, aby potem spryskać tuję. Mieszanka ta zabezpieczy roślinę przed chorobami wywołanymi przez różnego rodzaju grzyby, ale również uchroni przed szkodnikami.

 

Tagi: Ogrodnictwo
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10