DomekIOgrodek.pl > Salon > Nigdy nie czyść tak telewizora. Uszkodzisz ekran
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.11.2023 08:07

Nigdy nie czyść tak telewizora. Uszkodzisz ekran

Jak czyścić telewizor?
shutter/Andrey_Popov

Czy wiecie, jak czyścić telewizor? Zapewne robicie to na wiele sposobów. W końcu, czy wyczyszczenie ekranu może być takie trudne? Wystarczy przecież przetrzeć go ściereczką i gotowe. Czy aby na pewno?

Aby telewizor służył nam przez długi czas, należy o niego dbać. Sama wysoka rozdzielczość ekranu nie wystarczy. Jakość obrazu najczęściej zaburzają takie kwestie, jak chociażby brudny ekran. Jak w takim razie poprawnie czyścić telewizor?

Jak czyścić telewizor?

Chociaż pytanie: „Jak czyścić telewizor?” wydaje się dosyć trywialne, jest jak najbardziej zasadne. Ekran telewizora jest wykonany z różnorodnych materiałów, a każdy z nich jest stosunkowo delikatnym tworzywem.

Z tego względu, mycie ekranu nieodpowiednimi środkami może w najlepszym razie nie doczyścić zabrudzeń, a w najgorszym, przyczynić się do uszkodzenia matrycy. Jak więc czyścić telewizor bezpiecznie?

Zanim przejdziemy szczegółów, zacznijmy od podstaw. Telewizor tak, jak każde urządzenie elektryczne nie lubi wilgoci. Niezależnie, czy wykonany jest on w technologii LED, czy OLED, lepiej unikać mycia go mokrą, cieknącą gąbką.

Jak czyścić telewizor 2.jpg
Canva/Jovanmandic, Getty Images

Profesjonalne czyszczenie telewizora w waszym domu

Najprościej jest oczywiście umyć telewizor profesjonalnymi środkami. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele preparatów, które doskonale poradzą sobie z zbrudzeniami takimi jak kurz, odciski palców, czy nawet zaschnięte krople płynów.

Niektóre środki są nawet w stanie usunąć ślady po owadach, a także tłuste plamy. Jeśli korzystacie z innych środków czyszczących niż nawilżane chusteczki, pamiętajcie o tym, aby rozprowadzać je na ekranie zgodnie z zaleceniami producenta.

Zwykle ekrany czyścimy ściereczkami z mikrofibry. To właśnie na nie rozpylamy środki i polerujemy ekran. Pod żadnym pozorem nie spryskujcie bezpośrednio ekranu telewizora agresywną chemią.

Czego nie robić podczas czyszczenia telewizora?

Skoro wiecie już, jak czyścić telewizor, pora poinstruować was, czego pod żadnym pozorem nie robić. Nie zaleca się czyszczenia podłączonego do zasilania telewizora. Po odłączeniu go warto poczekać kilka minut, aby urządzenie ostygło.

Jeśli czyścicie telewizor metodą na mokro, warto przetrzeć elementy do sucha przed włączeniem urządzenia. Kategorycznie zabrania się podłączania do prądu wilgotnego urządzenia.

Pamiętajcie, że niektóre urządzenia posiadają nałożone na ekran powłoki ochronne. Na wszelki wypadek dokładnie sprawdźcie, czy stosowane przez was środki czyszczące nie przyczyniają się od usunięcia tych powłok.

Jak czyścić telewizor 3.jpg
Canva/Aleksandr Kichigin

Zobacz także: