DomekIOgrodek.pl Łazienka Nigdy nie pierz dywaników łazienkowych w ten sposób. Skutki są paskudne
Fot. Canva Pro/LumenSt

Nigdy nie pierz dywaników łazienkowych w ten sposób. Skutki są paskudne

15 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Dywanik to nieodzowny element aranżacji łazienki. Czyni wnętrze bardziej przytulnym i efektownie się prezentuje, ale jest też bardzo praktyczny, zwłaszcza przy wychodzeniu z wanny czy prysznica.

Ze względu na intensywne użytkowanie, dywaniki łazienkowe szybką się brudzą i trzeba je regularnie czyścić. Wielu z nas korzysta przy tym z pralki. Okazuje się jednak, że nie jest to zalecana praktyka. Dlaczego nie warto prać dywaników w pralce?

Jak czyścić dywaniki łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe szybko się brudzą. Nie wystarczy zwykłe odkurzanie - narażone na kontakt z wilgocią materiały wchłaniają również wszelkie zanieczyszczenia , dlatego tak ważne jest ich częste czyszczenie. Dzięki temu łazienka będzie się dobrze prezentowała i pozostanie higienicznie czysta.

Idealna metoda czyszczenia dywaników powinna z jednej strony przywrócić im estetyczny wygląd, a z drugiej dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie chcemy się też przy tym zbytnio natrudzić.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zatem wrzucenie dywanika do pralki, ale Scott Flint - doświadczony majster i złota rączka - przestrzega przed tą praktyką , która może słono nas kosztować. Dlaczego?

Dywanik
Fot. Canva/Africa images

Pranie dywaników łazienkowych może zniszczyć pralkę

Dywaniki łazienkowe przystosowane są do absorbowania wilgoci, dlatego wykonane są z grubych, chłonnych materiałów. W pralce taka tkanina mocno nasiąknie wodą, do takiego stopnia, że jej waga urośnie o kilka dobrych kilogramów. A w sytuacji, gdy pierzemy kilka dywaników na raz - co często się zdarza - konsekwencje mogą być bolesne.

Dywanik łazienkowy może stać się zbyt dużym obciążeniem dla bębna pralki i doprowadzić do jego uszkodzenia , a w konsekwencji do zniszczenia sprzętu AGD .

Spójrz na metkę, zaufaj specjalistom

Pranie dywaników łazienkowych w pralce może być niewskazane nie tylko z powodu znacznej masy mokrej tkaniny, ale także z uwagi na jej skład. Materiały te często powleka się dodatkową, gumową warstwą. Jak zachowuje się ona w praniu?

Pod wpływem wysokiej temperatury i wirowania guma może odpaść i zapchać odpływ, a za nową pompę przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych.

Zanim cokolwiek wrzucimy do pralki, koniecznie spójrzmy na metkę produktu i zapoznajmy się z zaleceniami co do prania. Na dywanikach łazienkowych często możemy ujrzeć znaczek odradzający pranie w pralce. Takie “trudne” elementy wyposażenia lepiej oddać do czyszczenia do profesjonalnej pralni. Dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z odkurzacza piorącego.

Odkurzanie
Fot. Canva/ymgerman

Zobacz także:

Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię
Zielony nawóz do pomidorów. Zbiory będą obfite
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy