Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nigdy nie wyrzucaj skórek po ogórkach. Wykorzystasz je w domu i do podlewania kwiatów
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 20.09.2023 20:41

Nigdy nie wyrzucaj skórek po ogórkach. Wykorzystasz je w domu i do podlewania kwiatów

obieranie ogórków
Fot. Canva/Pascal Goetzinger

Świeże ogórki chętnie jadamy przez cały rok. Są smaczne i zdrowe, wykorzystujemy je do sałatek, mizerii czy po prostu kładziemy na kanapki. Ogórki obieramy ze skórek, które najczęściej wyrzucamy. 

Tymczasem skórki z ogórków mogą być pożyteczne, szczególnie gdy uprawiamy rośliny doniczkowe. Składniki zawarte w skórkach z ogórków odstraszają m.in. roztocza, które żerują na roślinach. Ale to nie jedyna korzyść. Jak wykorzystać skórki po ogórkach?

Dlaczego ogórek bywa gorzki?

Wszyscy znamy gorzki smak ogórka, który psuje kanapkę czy mizerię. Wśród porad związanych z gorzkim smakiem ogórka jest ta najbardziej znana, według której ogórka należy zawsze obierać od jasnej do ciemnej strony. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, że ogórek będzie gorzki.

Za gorzki smak ogórka odpowiedzialna jest kukurbitacyna. To substancja naturalnie występująca w liściach i pędach warzyw dyniowatych (jak ogórki, cukinie, dynie, patisony). O ile psuje ona smak ogórka, o tyle dzięki niej skórki mogą się przydać w walce ze szkodnikami, które atakują nasze rośliny

Miłośnicy kwiatów doniczkowych wiedzą, że roztocza to trudny przeciwnik. Ani się spostrzeżemy, a liście naszych roślin domowych zbrązowieją lub zżółkną, a potem zwiędną. Tu z pomocą mogą przyjść odpady z ogórków, czyli właśnie skórki.

Projekt bez nazwy (19).jpg
Canva/JanHerodes, Getty Images

Jak wykorzystać skórki z ogórka? Przepis na wodę do podlewania

Aby zrobić wodę ze skórek z ogórków do podlewania i opryskiwania kwiatów należy obrać 1 kilogram ogórków. Skórki wrzucamy do słoika i zalewamy litrem wody. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 5 dni. 

Następnie odcedzamy i powstałą wodą opryskujemy rośliny zaatakowane przez roztocza. Wodą ze skórek z ogórków możemy również podlewać rośliny. Woda ta jest bogata w mikroelementy, jak fosfor i potas.

Jeszcze prostszym sposobem na wykorzystanie skórek z ogórków w domowych uprawach jest umieszczenie ich bezpośrednio w glebie w doniczce. Skórki z ogórków możemy też wysuszyć na słońcu, a następnie podpalić. Powstały popiół mieszamy z wierzchnią warstwą gleby w doniczce.

Skórki z ogórków odstraszą mrówki

Kukurbitacyna jest też skutecznym środkiem odstraszającym mrówki. Wystarczy rozłożyć skórki z ogórków w miejscach, gdzie biegają mrówki. 

Można je położyć w ogródku lub w domu na podłodze, można też natrzeć obierkami z ogórków próg domu i okolice drzwi wejściowych. Mrówki z pewnością będą omijać te miejsca.

Nie tylko skórki po ogórkach mają niezwykłe zastosowanie. Nie wyrzucaj również fusów z kawy. Nie uwierzysz, do czego mogą się przydać

Projekt bez nazwy (18).jpg
Canva/darekbphotos