Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ochrona warzywnika przed gradem. Tak uratujesz rośliny
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 17:20

Ochrona warzywnika przed gradem. Tak uratujesz rośliny

Grad
Fot. YouTube/Omaha World-Herald, Canva/soupstock

Minęło już ryzyko wiosennych przymrozków, ale ogrodnicy, rolnicy i sadownicy wciąż nie mogą spać spokojnie. Zbliża się gorące lato, a wraz z nim anomalia pogodowe. Uprawom zagrażają nie tylko susze, ale też grad.

Burze z opadami deszczu i gradu to niestety nie rzadkość. Okresy wyżu niosące ze sobą upały wiążą się także z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Jak uchronić przed nimi uprawy?

Gradobicia przechodzą przez Polskę

Ostatnie tygodnie ubiegły pod znakiem wysokich temperatur, ale i licznych załamań pogody, które najczęściej przechodzą gwałtownie. Burzom i nawałnicom towarzyszy nie tylko silny wiatr i opady deszczu, ale także gradobicie.

W ostatnich tygodniach do opadów gradu doszło w województwie kujawsko-pomorskim w okolicach Świecia, w województwie mazowieckim w powiecie grójeckim, a także w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. Wszędzie tam trwa szacowanie strat, a te są niemałe.

Grad trafia w budynki, uszkadza dachy domów i samochody, ale taka pogoda czyni też poważne szkody w ogrodach, sadach i na polach, doprowadzając do strat w uprawach.

Grad zagraża uprawom

Gradobicie to ogromne zagrożenie dla upraw. Rośliny w fazie intensywnego wzrostu narażone są na uszkodzenia mechaniczne, zalanie, ale też wystawione na działanie niskiej temperatury. Podtopienia pól, połamane gałęzie i powalone drzewa, uszkodzone liście, pędy i kłosy - to tylko jedne z wielu tragicznych skutków gradobić.

Rośliny narażone są na ogromny stres, a ich wzrost zostaje zahamowany. Może to doprowadzić do klęski całej uprawy, dlatego warto się odpowiednio przygotować na nadejście gwałtownych zjawisk atmosferycznych, by uchronić ogród opadami gradu. Jak to zrobić?

Tak ochronisz uprawy przed skutkami gradu

Skuteczną metodą w zapobieganiu skutkom gradobicia w ogrodzie jest zastosowanie ochrony mechanicznej przed uderzeniami kul lodu. W tym celu warto rozłożyć specjalne siatki ochronne z małymi oczkami, które przepuszczą wodę i promienie słoneczne, ale zablokują grad. To też dobra ochrona grządki przed ptakami i szkodnikami.

Jeśli już doszło do gradobicia w naszym ogrodzie i ucierpiały na tym uprawy, warto przeprowadzić oprysk ratunkowy, który wzmocni rośliny i podniesie ich odporność na działanie chorobotwórczych patogenów.

Nawóz interwencyjny przygotujemy z czosnku, który słynie ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, antywirusowych i przeciwgrzybiczych. 200 g ząbków czosnku drobno siekamy lub miażdżymy i zalewamy 10 l wody. Całość odstawiamy i po upływie doby gotujemy przez ok. pół godziny. Po ostygnięciu i przecedzeniu przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy uszkodzone rośliny.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Omaha World-Herald na YouTube.

Zobacz także: