Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Oto naturalni wrogowie mrówek. Tak szybko się ich pozbędziesz
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.06.2024 12:14

Oto naturalni wrogowie mrówek. Tak szybko się ich pozbędziesz

Mrówki
Fot. YouTube/mamyogrod

Mrówki to nieodłączni towarzysze każdego ogrodnika. Nasłoneczniony trawnik, szczeliny pomiędzy kostką brukową czy żyzna grządka to dla nich istny raj. Niestety owady te bywają mocno uciążliwe.

Kilka insektów to nie problem, ale inwazja mrówek może przynieść poważne szkody w ogrodzie. Lepiej zawczasu zastosować domowe środki, dzięki którym znacznie ograniczymy populację tych owadów na naszej posesji.

Mrówki: szkodliwe czy pożyteczne?

Czy tego chcemy, czy nie, mrówki są powszechnie występującymi owadami, które chętnie zamieszkują w naszych ogrodach. Stanowią istotny element ekosystemu, żywiąc się resztkami organicznymi i ograniczając populację innych insektów oraz szkodników, takich jak gąsienice.

Niestety, mrówki są także sprzymierzeńcami niektórych szkodników. Mowa tu zwłaszcza o mszycach, z którymi żyją w symbiozie, zwiększając ich populację w ogrodzie.

Drążąc tunele pod ziemią, mrówki spulchniają glebę, jednak równocześnie ich nadmierna aktywność prowadzi do odsłaniania i poluzowywania korzeni roślin, a także do niszczenia trawnika.

Domowe sposoby na mrówki

Zważywszy na istotną rolę, jaką mrówki odgrywają w środowisku, lepiej nie próbować ich całkowicie zwalczyć, ale warto regulować ich populację poprzez stosowanie naturalnych środków. Zacznijmy jednak od kilku prostych zabiegów, dzięki którym zapobiegniemy zmasowanemu atakowi mrówek.

Przede wszystkim dbajmy o porządek, usuwając ewentualne źródła pożywienia mrówek z ogrodu, takie jak resztki pożywienia, szczątki innych owadów czy zepsute owoce, które spadły na ziemię.

Zadbajmy także o trawnik - regularnie koszony nie będzie tak zachęcającym środowiskiem dla mrówek, które preferują bytowanie pośród długich źdźbeł.

Inwazja mrówek? Zastosuj te środki

Jeśli już doszło w naszym ogrodzie do inwazji mrówek, sięgnijmy po skuteczne domowe produkty, które je odstraszą. W tym celu możemy zastosować cynamon, którego ostrego zapachu te owady wręcz nie znoszą. Rozsypmy proszek na grządkach i trawniku.

Inny produkt, który odstrasza mrówki, to czosnek. Rozdrobnione ząbki zalewamy wrzątkiem i po ostygnięciu wywar z czosnku rozpylamy w ogrodzie. Jeśli mrówki nie dają za wygraną, możemy powziąć bardziej radykalne kroki.

W redukcji populacji mrówek pomoże mączka kukurydziana lub soda oczyszczona, a także proszek do pieczenia. Owady nie trawią tych substancji i giną po ich spożyciu.

Przez tę barierę mrówki nie przejdą

Aby skutecznie odstraszyć mrówki i zniechęcić je do przebywania na naszej posesji, wystarczy posadzić rośliny roztaczające intensywny zapach. Doskonale sprawdzą się tu aromatyczne zioła i kwiaty, z których stworzymy naturalną barierę ochronną przed owadami.

Do roślin odstraszających mrówki należy lawenda, mięta oraz wrotycz. To naturalne repelenty, których zapachu nie lubią nie tylko mrówki, ale też inne szkodniki i uciążliwe insekty, takie jak np. komary.

Posadźmy te rośliny przy wejściach do budynku, na tarasie i balkonie, a także wzdłuż alejek w ogrodzie i w pobliżu grządek. Roztoczą cudowny zapach i staną się obiektem zainteresowania pożytecznych zapylaczy.

Oprócz ziół, innymi naturalnymi nieprzyjacielami mrówek są też niektóre zwierzęta. Między innymi jaszczurki i ropuchy, dlatego warto zwabić je do ogrodu poprzez zbudowanie oczka wodnego. Wrogiem mrówek jest także dzięcioł, zatem dobrze jest zbudować karmnik, który przyciągnie tego ptaka, jeśli nasz ogród niszczony jest przez inwazję owadów.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Mamy ogród na YouTube.

Zobacz także: