Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnicy kupują sodę kartonami. Jest bezcenna w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.06.2024 20:34

Ogrodnicy kupują sodę kartonami. Jest bezcenna w ogrodzie

Soda oczyszczona w ogrodzie
Fot. Shutter/FotoHelin

Spośród wielu produktów, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni, część z nich ma niesamowicie wiele zastosowań. Należy do nich, chociażby ocet, czy kwasek cytrynowy.

Czy jednak wiecie, że soda oczyszczona w ogrodzie jest równie przydatna co w kuchni? Jeśli jeszcze nie znaliście jej wykorzystania, przygotowaliśmy dla was kilka porad. Ostatnia na pewno was zaskoczy.

Czym jest soda oczyszczona?

Używamy jej zarówno do pieczenia, jak i czyszczenia. Niektórzy wykorzystują ją do zabiegów kosmetycznych oraz w celu pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, czym właściwie jest soda oczyszczona? Substancja ta, to wodorowęglan sodu (NaHCO₃), który występuje w formie białego krystalicznego proszku.

W jaki sposób środek ten można wykorzystać w ogrodnictwie? Poniżej przedstawimy wam kilka ciekawostek na temat używania sody oczyszczonej w ogrodzie.

Soda oczyszczona 2.jpg
Fot. Canva/new look casting, Getty Images Signature

Dzięki niej pozbędziesz się chwastów

Soda oczyszczona w ogrodzie doskonale radzi sobie ze zwalczaniem chwastów. Wystarczy tylko posypać ją na liście roślin, a te zaczną usychać. Dzięki temu rozwiązaniu, bez zastosowania herbicydów wyplenicie nawet trudne do usunięcia chwasty.

Ponadto soda oczyszczona w ogrodzie sprawdzi się jako naturalny fungicyd, czyli środek zwalczający choroby grzybowe na roślinach. Regularne stosowanie tego typu środków może wspomóc ochronę roślin.

Soda oczyszczona w ogrodzie niejedno ma imię

Wiedzieliście, że soda oczyszczona w ogrodzie doskonale odstrasza niektóre szkodniki? Jak ognia omijają ją gąsienice kapustne i mszyce. Ponadto środek ten wspomaga kiełkowanie nasion.

Zdecydowanie jednak może zaskoczyć was fakt, że soda oczyszczona w ogrodzie wspomaga „dosładzanie” pomidorów. Środek ten neutralizuje kwasy w glebie, dzięki czemu stwarza lepsze środowisko do rozwoju pomidorów.

W połączeniu z bazylią (w formie sąsiedztwa dla pomidorów) otrzymacie plony, o jakich zawsze marzyliście, a umówmy się – cena za użycie sody oczyszczonej w ogrodzie nie jest zbyt wygórowana. Opakowanie tego specyfiku kupicie już za kilka złotych. Jak za oferowane właściwości, to jak za darmo.

Soda oczyszczona 3.jpg
Fot. Canva/Africa images

ZOBACZ TAKŻE: