Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Jak pozbyć się turkucia podjadka?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.06.2024 11:16

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Turkuć podjadek
Fot. Canva/Zdenek Macat

Turkuć podjadek to bardzo duży - i to dosłownie - szkodnik w naszych ogrodach. Należący do największych owadów w Polsce, sieje spustoszenie na grządkach, niszcząc uprawy i uprzykrzając życie ogrodnikom.

Kiedy zwykła profilaktyka, pułapki i zalewanie tuneli nie przynosi spodziewanych efektów, lepiej zastosować sprawdzony i skuteczny sposób na turkucia podjadka. Problem zniknie już po kilku dobach.

Tak uchronisz ogród przed turkuciem podjadkiem

Słynne powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka jest równie ważna w ogrodzie, gdzie warto zawczasu podjąć działania, które uchronią nasze uprawy przed żerowaniem szkodników. Jak bronić się przed inwazją turkucia podjadka?

Przede wszystkim dbajmy o swój ogród. Uprzątnięte, pozbawione resztek organicznych i regularnie przekopywane grządki oraz świeżo skoszony trawnik to warunki, za którymi te owady nie przepadają i niechętnie będą żerowały w takim środowisku.

Jeśli jednak mimo wszystko w naszym ogrodzie pojawią się nieproszeni goście, trzeba sięgnąć po sprawdzone metody zwalczania turkucia, takie jak stosowanie pułapek z przynętą w postaci obornika końskiego oraz zalewanie tuneli drążonych przez insekty wodą z dodatkiem oleju.

Tym pozbędziesz się turkucia podjadka

Niekiedy jednak tradycyjne metody walki z turkuciem podjadkiem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji warto postawić na inny sposób. Nicienie to pewniak w zwalczaniu turkuci i innych szkodników plądrujących ogrody.

Te małe bezkręgowce są pasożytami, a ich wybrane odmiany, w tym z rodziny Steinernema i gatunku feltiae lub carpocapsae, żerują właśnie na owadach takich jak turkuć podjadek. Nicienie wnikają w organizm owada, zakażają i niszczą go na skutek działania bakterii symbiotycznych.

Dlaczego warto stosować nicienie na turkucie?

Metoda ta ma dwie zalety. Jest po pierwsze skuteczna - przy odpowiednim stężeniu nicieni śmiertelność wśród turkuci w ok. 3 doby po podaniu tych mikroorganizmów wynosi nawet 100%. Po drugie jest to metoda w pełni ekologiczna - bez chemii, bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Preparaty zawierające nicienie najczęściej podajemy podczas podlewania, po rozpuszczeniu w wodzie. Są one skuteczne w walce nie tylko z turkuciami, ale działają również przeciwko pędrakom, opuchlakom, stonce oraz ćmie bukszpanowej i zwalczają szkodniki, takie jak gąsienice.

Zobacz także: