Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Oprysk na wszelkie choroby i szkodniki roślin. Kosztuje grosze
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.02.2024 17:57

Oprysk na wszelkie choroby i szkodniki roślin. Kosztuje grosze

oprysk
YouTube/Ogród na piasku

Co roku musimy mierzyć się z chorobami i szkodnikami roślin. Niestety walka z nimi często bywa trudna. Wiele oprysków naturalnych na bazie ziół nie przynosi zadowalających efektów. Dlatego przyszedł czas na przetestowanie czegoś nowego.

Idealny oprysk powinien działać przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Do tego dobrze, jeśli odstraszy szkodniki. Naprawdę niedużym kosztem możemy zrobić go sami.

Jak odstraszyć szkodniki?

Szkodniki i choroby mogą całkowicie zniszczyć nasze uprawy. Właśnie dlatego decydujemy się je zabezpieczać. Czasem sięgamy po opryski dostępne w sklepach, jednak coraz częściej odchodzimy od tego rozwiązania.

Chemiczne preparaty możemy zastąpić tymi naturalnymi. Wiele z nich samodzielnie przygotujemy w domu. Jednak jeśli od dawna pryskasz rośliny tą samą mieszanką, warto wprowadzić zmianę.

Całkiem nowy oprysk może skutecznie pomóc nam odstraszyć szkodniki i zabezpieczyć rośliny przed chorobami. Idealnie sprawdzi się do tego preparat z czosnku i chilli. Sprawdź, jak go przygotować.

oprysk
Canva / v_zaitesev, Getty Images

Przetestuj nowy oprysk

Zbliża się wiosna, a to oznacza idealny czas na sadzenie pierwszych roślin. Od razu warto pomyśleć o zabezpieczeniu sadzonek. Oprysk z czosnku i chilli ma wiele zalet. Przede wszystkim ostra przyprawa zniechęci i odstraszy szkodniki. Co da nam czosnek?

Czosnek działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego warto stosować go profilaktycznie na rośliny w ogrodzie. Na początku musimy przygotować 200 gramów świeżych strąków papryczki chilli oraz 200 gramów czosnku.

Czosnek i chilli zalewamy 4 litrami wody, a następnie miksujemy. Mieszankę teraz musimy przecedzić. Taki preparat skutecznie odstraszy szkodniki. Jeśli chcemy, żeby oprysk lepiej trzymał się roślin, warto dodać jeszcze jeden składnik.

Idealny oprysk zwalczy szkodniki i choroby

Połączenie czosnku i chilli skutecznie odstraszy szkodniki. Taki oprysk możemy stosować też profilaktycznie przeciwko różnym chorobom. Do mieszanki możemy dodać jeszcze łyżkę płynnego mydła potasowego.

Oprysk z czosnku i chilli możemy stosować też na rośliny, które już zostały zaatakowane przez szkodniki lub różnego rodzaju choroby. Pomoże je zwalczyć, a my będziemy cieszyć się obfitymi plonami.

oprysk
Canva / Marian Vejcik, Getty Images

Zdjęcia wyróżniające pochodzą z kanału „Ogród na piasku” na YouTube.

Zobacz także: