Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kosztuje 15 zł. Chroni przed szkodnikami i nabłyszcza liście
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.02.2024 16:29

Kosztuje 15 zł. Chroni przed szkodnikami i nabłyszcza liście

kwiatki doniczkowe
YouTube/Zielistka na starej szafie, canva/Africa Images

Zbliża się wiosna, a to oznacza intensywny wzrost roślin doniczkowych. Po zimie musimy zabrać się za przesadzanie, nawożenie, a także porządne mycie liści. Co zrobić, żeby pięknie lśniły?

Błyszczące i zdrowe liście roślin doniczkowych są niezwykłą ozdobą we wnętrzu. Jeden naturalny preparat sprawi, że liście nie tylko będą lśnić. Przy okazji ochronisz kwiaty doniczkowe przed szkodnikami.

Ochrona dla roślin za 15 zł

Liście możemy przecierać delikatnie zwilżoną ściereczką, czasem korzystamy też ze skórek bananów, kiedy chcemy, żeby pięknie i długo lśniły. Jednak wiele osób nie wie o naprawdę tanim i skutecznym sposobie nabłszczania roślin doniczkowych. 

Ten niepozorny olejek nie tylko sprawi, że liście będą błyszczeć. Dodatkowo ochroni kwiaty doniczkowe przed szkodnikami dzięki zawartej w nim azadirachtynie. Nie kosztuje dużo i jest ekologiczny.

Można go kupić za około 15 zł.  Pochodzi z rośliny, która występuje na terenie Azji i Indii. Olejek neem ma niezwykłe właściwości. Sprawdź, jak stosować go do pielęgnacji roślin doniczkowych.

kwiatki doniczkowe
Canva / marinesea

Olejek neem do roślin doniczkowych

Neem jest rośliną, która słynie ze swoich właściwości leczniczych. Inaczej nazywana jest miodlą indyjską. Olejek wytwarzany z nasion od dawna stosowany jest w medycynie naturalnej, ale możemy wykorzystać go również do pielęgnacji roślin.

Olejek neem działa skutecznie przeciwko 200 gatunkom szkodników. Właśnie dlatego warto wykorzystać go do przecierania liści kwiatów doniczkowych. Stworzymy naturalną barierę i przy okazji nabłyszczymy liście. Jak go stosować?

Liście będą lśnić

Olejek neem nie tylko sprawi, że rośliny doniczkowe będą naturalnie chronione. Wystarczy do 1 litra wody dodać 10 kropli olejku, żeby je odświeżyć. Do mieszanki możemy dolać odrobinę płynu do mycia naczyń.

Tak przygotowany preparat nanosimy na liście za pomocą wacika kosmetycznego. Nie tylko pozbędziemy się zalegającego na kwiatach kurzu, ale też nadamy im blask. Natomiast niezwykłe właściwości olejku neem sprawią, że szkodniki będą trzymały się od kwiatów z daleka.

kwiatki doniczkowe
Canva / dimaberlinphotos

Zobacz także: