Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Orzech włoski przejmuje Polskę. Najlepszy botanik wyjaśnił roślinną inwazję
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.07.2023 12:43

Orzech włoski przejmuje Polskę. Najlepszy botanik wyjaśnił roślinną inwazję

Orzech włoski
Canva/majo1122331, Getty Images; Kadr z filmu na kanale YouTube użytkownika Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Orzech włoski to jedno z bardziej popularnych drzew, jakie można spotkać na działkach Polaków. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gwarantuje pokaźne zbiory prozdrowotnych owoców, a ponadto zapewnia znaczną ilość cienia w upalne lato. Czy wiedzieliście jednak, że zaczyna on dominować polski krajobraz?

Orzech włoski – krótka charakterystyka

Orzech włoski to rodzima roślina dla południowo-wschodniej Europy. Naturalnie występuje w Grecji. Bułgarii w okolicach rzek i jezior. Oznacza to, że Polska nie jest zbyt bardzo oddalona od miejsca pochodzenia tej rośliny, która zadomowiła się nawet w niektórych rejonach Azji.

Jako ciekawostka, warto zauważyć, że orzech włoski, to przeinaczona nazwa rośliny. Pierwotnie nazywała się ona orzechem wołoskim, gdyż wówczas tereny obecnej Rumunii (Państwo Wołoskie) było lennem Polski i to stamtąd sprowadzono te orzechy do kraju nad Wisłą.

Wynika z tego, że orzech włoski jest znany w Polsce od setek lat, aczkolwiek jego popularność w Polsce przypada dopiero na okresy powojenne, gdy sadownictwo w Polsce na nowo się odradzało. Nie jest to przypadek. Prozdrowotne właściwości orzecha włoskiego zna niemalże każdy!
 

Ogrodnicy masowo kupują je do ogrodów. Ślimaki i inne szkodniki boją się ich jak ognia Te urządzenia pożerają prąd. Wychodząc z domu, zawsze je wyłączaj

Orzech włoski dominuje polski krajobraz

Pewien botanik z kanału Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród na YouTubie zauważył, że orzech włoski zaczyna niekontrolowanie się rozwijać. Najłatwiej kolonizuje on obszary połaci nawłoci.

Orzech włoski roznoszony jest przez ptactwo, które stara się przebić twardą skorupę orzecha, upuszczając go z dużej wysokości. Ten, jak się okazuje, nie potrzebuje wiele do wzrostu. Jeśli spadnie na żyzną ziemię, samoistnie zacznie kiełkować i się ukorzeniać.

Botanik zauważył, że na obszarach porzuconych polan można znaleźć setki młodych orzechów włoskich! Czyżby ptaki miały swoją koncepcję na modernizację natury? Najwidoczniej tak. Zamieranie jesionów nad rzekami, z racji na choroby grzybowe, stwarza miejsce dla orzecha włoskiego do penetrowania nowego terytorium.

Orzech włoski przejmuje Polskę.png
Kadr z filmu na kanale YouTube użytkownika Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Czy orzech włoski prześcignie w popularności jabłonie?

Śmiało można stwierdzić, że orzech włoski prowadzi istną inwazję, a sam botanik twierdzi, że będziemy go spotykać coraz częściej. Możliwe, że w przeciągu następnej dekady orzechy włoskie nagminnie będziemy spotykać w lasach, czy parkach.

Czy orzech włoski stanie się tak popularny, jak polskie jabłonie? Kto wie. Może Polska za kilka lat stanie się potęgą orzechów włoskich? Byłaby to miła odmiana dla szyderczego określenia kraju nad Wisłą, jako „kraju kwitnącej cebuli”.