Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Nie możesz doczekać się wiosny? Postaw na parapecie tę roślinę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.02.2024 18:28

Nie możesz doczekać się wiosny? Postaw na parapecie tę roślinę

fiołek alpejski, cyklamen perski
Canva / PartikStedrak, Getty Images Pro

Wiele osób tę roślinę zna pod nazwą fiołek alpejski, jednak w rzeczywistości to dwa różne gatunki. Przyciąga nasz wzrok kolorowymi kwiatami, których brakuje o tej porze roku. Jak dbać o cyklamen perski?

Tę roślinę zwykle wybieramy do salonu. Potrafi ożywić każde wnętrze i zachwyca w okresie zimowym. Dzięki jednej rzeczy będziesz cieszyć się kolorowymi kwiatami aż do wiosny.

Cyklamen perski, czy fiołek alpejski?

Przyciąga nasz wzrok o tej porze roku. Doniczki z jego uroczymi, różowymi kwiatuszkami wypełniają sklepy. To jedna z niewielu roślin doniczkowych kwitnących, kiedy na zewnątrz jest mróz.

Cyklamen perski czasem błędnie nazywany jest fiołkiem alpejskim. W rzeczywistości to dwie różne rośliny. Cyklamen często możemy zobaczyć w doniczkach, natomiast fiołek alpejski występuje jedynie w górach. Możemy spotkać go w Alpach lub w polskich Karpatach.

Sercowe kwiaty cyklamenu perskiego zachwycają, jednak czasem roślina zaczyna marnieć. Co może być tego przyczyną? Wiele osób nie ma pojęcia, jakie warunki będą najlepsze dla tej wyjątkowo ozdobnej rośliny.

fiołek alpejski, cyklamen perski
Canva / koufax73, Getty Images

Cyklamen perski uwielbia chłód

Ozdobny cyklamen perski znajdziemy w różnych odcieniach kwiatów, jednak tym najczęściej spotykanym jest różowy. Najlepiej wybrać dla nich stanowisko z rozproszonym światłem.

Wiele osób ma problem z utrzymanie rośliny w dobrym stanie. Okazuje się, że naszym najczęstszym błędem jest trzymanie cyklamenu perskiego w zbyt wysokiej temperaturze. Roślina najlepiej czuje się, kiedy w pomieszczeniu jest mniej więcej 15 stopni Celsjusza.

Kiedy widzisz, że kwiaty rośliny zaczynają marnieć, przestaw ją w chłodniejsze miejsce. Nietypowy dla cyklamenu jest też stan spoczynku. Przechodzi w niego w sierpniu. Co wtedy zrobić z rośliną?

Co zrobić z cyklamenem perskim latem?

Cyklamen perski uwielbia chłód, dlatego po przejściu rośliny w stan spoczynku najlepiej przenieść doniczkę w miejsce, w którym przeczeka cieplejsze miesiące. Dobrze sprawdzi się chłodna piwnica.

Pomieszczenie, w którym trzymamy cyklamen powinno być widne. Bez dostępu do promieni słonecznych roślina całkowicie zmarnieje i nie będzie cieszyć nas kolorowymi kwiatami, kiedy na zewnątrz spadnie śnieg.

fiołek alpejski, cyklamen perski
Canva / koufax73, Getty Images

Zobacz także: