DomekIOgrodek.pl
Rośliny doniczkowe

unsplash.com/Liana Mikah (CC0 Domena publiczna)

Pielęgnacja roślin doniczkowych - najczęstsze błędy

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Większość z nas lubi rośliny doniczkowe – pięknie urozmaicają wygląd naszego wnętrza. Każdy z nas jednak popełnia błędy w trakcie ich pielęgnacji – zobacz, co najczęściej sprawia, że nasze kwiaty marnieją.

Bardzo często przyczyną niszczenia naszych kwiatów jest występowanie u nich choroby lub żerującego szkodnika. Jeśli jednak powodem nie są powyższe czynniki, zastanówmy się, czy to my nie popełniamy błędów w uprawie.

Możemy np. nadmiernie przykładać wagę do ich opieki, co bywa bardziej szkodliwe niż niewielkie zaniedbania. Sprawdź, jak uniknąć błędów i sprawić, aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo.

Podstawowe błędy przy pielęgnacji roślin doniczkowych

Zalanie i przesuszenie podłoża to dla większości roślin duży problem w rozwoju. Zdecydowana większość potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża (ale nie nazbyt mokrego, gdyż wtedy gorzenie mogą szybko zgnić).

Część roślin potrzebuje także dłuższej przerwy pomiędzy jednym a kolejnym podlewaniem. Są to storczyki i sukulenty, które czują się najlepiej, gdy podłoże podeschnie i dostanie się do niego tlen. Z kolei u roślin wrażliwych na nadmierne przesuszenie podłoża może dojść do opadnięcia liści i kwiatów.

Ceglana ściana

Ceglana ściana w domu – jak ją zaaranżować?

CZYTAJ DALEJ

Rośliny muszą mieć też dostateczny dostęp do światła. Jesień i zima są okresami, w których musimy szczególnie o to zadbać – ustawmy więc nasze doniczki przy oknie, ale nie w zbyt dużym zagęszczeniu, aby nie zacieniały się wzajemnie. Możliwe jest też doświetlenie roślin specjalnymi lampami dostępnymi w marketach budowlanych.

Częstym błędem jest ustawianie kwiatów w zbyt gorącym i jasnych dla nich miejscu, co sprawia, że ich liście brązowieją. Zadbajmy o to, żeby latem odsunąć rośliny od szyby albo ustawić je za firanką. Dobrym pomysłem jest zakup kalki rysunkowej, która po przyklejeniu na szybę przyćmiewa ostre promienie.

Inne popularne grzechy w pielęgnacji kwiatów

W okresie jesienno-zimowym, wilgotność powietrza spada do 30-40%, co jest spowodowane grzaniem kaloryferów. To dla roślin tj. paprocie, storczyki czy fitonie zdecydowanie zbyt niska wilgotność. Jeśli posiadamy rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych, rozważmy zakup nawilżaczy i zraszajmy liście wodą.

Hodując w domu pnącza, np. bluszcz czy filodendron, pamiętajmy o skracaniu im pędów. Zajmijmy się tym wiosną, by pozbyć się wszelkich wyciągniętych i bladych części roślin.

Korzenie w naszych roślinach mogą ulec zniszczeniu, jeśli stosujemy zbyt duże dawki nawozu, który prowadzi do zbytniego zasolenia ziemi w doniczce. Starajmy się więc nawozić glebę dopiero po uprzednim jej podlaniu.

Źródło: ladnydom.pl

Tagi:

pielęgnacja kwiatówroślinyrośliny doniczkowekwiaty

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Araukaria. Świetnie sprawdzi się na balkonie, będzie też ozdobą ogrodu

Czytaj więcej >

Ogród

Jak uprawiać kurkumę w domu? Poznaj najlepszy sposób

Czytaj więcej >

Ogród

Prosty sposób na całoroczne kwitnienie Anturium

Czytaj więcej >

Ogród

Kwiaty doniczkowe, których lepiej nie trzymać w sypialni

Czytaj więcej >

Ogród

Co musisz wiedzieć o monsterze? Ta roślina może być niebezpieczna

Czytaj więcej >
sianie roślin w lutym

Ogród

Jakie rośliny warto wysiać już w lutym? Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem

Czytaj więcej >