Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pod koniec maja rozsyp wokół czosnku. Główki będą ogromne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.05.2024 11:45

Pod koniec maja rozsyp wokół czosnku. Główki będą ogromne

Czosnek
Fot. Shutter/Uryupina Nadezhda

Przełom maja i czerwca to doskonały czas na nawożenie roślin. W tym okresie sadzonki intensywnie rosną i potrzebują większej ilości składników odżywczych. “Podkarmione” warzywa wydadzą dorodne i obfite plony.

Jednym z warzyw, które chętnie uprawiamy w naszych ogródkach, jest czosnek. Chociaż jego uprawa jest dość prosta, to warto zadbać o dobry nawóz, który będzie stymulował wzrost rośliny.

Nawożenie roślin to ważny zabieg

Wiele warzyw, które uprawiamy w naszych ogrodach, nie nastręcza większych trudności w pielęgnacji, a niektóre mogą nawet rosnąć bez naszego większego zaangażowania. Warto jednak wiedzieć, że słońce i woda to nie wszystko.

Podlewanie jest oczywiście ważne, ale samo dostarczenie roślinom wody to za mało, jeśli chcemy uzyskać obfite zbiory. Mamy wpływ na to, jakie warzywa pozyskamy z uprawy. Aby roślina była w stanie wydać duże, kształtne owoce, potrzeba jej wielu innych składników, w tym azotu, fosforu i potasu.

W pierwszym etapie rozwoju sadzonek podajemy nawozy azotowe, które stymulują rozwój części zielonych roślin. Po wzmocnieniu łodyg i liści, kiedy nadejdzie etap kwitnienia i zawiązywania owoców, potrzebny będzie potas.

Czosnek
Fot. Canva/Olga Evtushkova

Jaki nawóz do czosnku?

Aby wzbogacić glebę, na której uprawiamy czosnek, można posłużyć się gotowymi preparatami, takimi jak mocznik, azotan amonu, czyli tzw. saletrzak czy siarczan magnezu. Nawozy te dostarczą roślinom niezbędnych pierwiastków do rozrostu części naziemnych.

Często stosowany w uprawie czosnku jest także humat potasowy. Zawarte w nim kwasy humusowe oraz fulowe, które użyźniają podłoże, dostarczają roślinie cennych składników pokarmowych. Dzięki nim można uzyskać większe główki czosnku.

Naturalny nawóz pod czosnek

Aby czosnek rósł zdrowo, a jego główki były okazałe, warto zastosować naturalne nawozy. Do użyźnienia gleby można użyć obornika, jednak nie może on zostać rozrzucony bezpośrednio przy warzywach, które w efekcie zostałyby poparzone. Zamiast tego rozcieńczamy nawóz wodą, zachowując proporcje 1:4.

Doskonałym nawozem dla czosnku jest popiół pozyskany ze spalania naturalnego drewna. Zawiera on cenne dla roślin składniki pokarmowe, takie jak potas, fosfor i wapń.

Jak nawozić czosnek popiołem?

Zabieg nawożenia popiołem możemy wykonać jeszcze przed posadzeniem roślin, przekopując glebę i umieszczając nawóz w dołkach przygotowanych pod sadzonki. Późniejsze nawożenie czosnku możemy przeprowadzić na dwa sposoby. 

Pierwszy to rozsypanie niewielkiej ilości na grządkach, by składniki odżywcze stopniowo wnikały w ziemię. Drugi to nawóz w formie płynnej. Do jego przygotowania potrzebujemy 2 szklanek popiołu.

Popiół zalewamy 1 l wrzątku i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie rozcieńczamy z 10 l wody, najlepiej deszczówki i podlewamy czosnek raz na 2-3 tygodnie.

Czosnek
Fot. Canva/igoriss

Zobacz także: