Zrób ten oprysk, gdy pomidory zaczną kwitnąć. Będzie mnóstwo owoców
Uprawa pomidorów nie należy do najprostszych. Rośliny te często chorują i padają ofiarą szkodników. Dlatego też wielu ogrodników stosuje chemiczne preparaty mające na celu uodpornienie roślin na niekorzystne warunki środowiskowe.
Czy jednak musimy wykorzystywać chemiczne środki, aby nasze pomidory zakwitły i wydały mnóstwo owoców? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzą domowe preparaty, które nie dość, że są ekologiczne, to jeszcze kosztują ułamek ceny chemicznych odpowiedników.
Jak uprawiać pomidory bez chemii?
Aby uprawiać pomidory bez chemii, należy robić to pod osłonami. Dzięki temu zabezpieczymy je przed potencjalnymi chorobami, wiatrem, czy opadami deszczu.
Dla własnego użytku warto uprawiać pomidory w szklarni albo w foliancie. W zasadzie nawet zwykły daszek z folii da nam więcej, niż jakikolwiek brak ochrony pomidorów.
Wiele możemy zdziałać również odpowiednim sadzeniem roślin. Dobierając odpowiednie sąsiedztwo oraz dodając do dołka, do którego wsadzimy pomidory, kurzy obornik z garścią kompostu (proporcje 1:1), gwarantujemy pomidorom najlepsze warunki do ukorzenienia się.
Czym nawozić pomidory w sezonie?
W sezonie zaleca się nawozić pomidory różnymi preparatami. Jednymi z bardziej popularnych jest gnojówka ze skrzypu polnego. Wystarczy ¼ wiadra posiekanego skrzypu polnego zalać wodą do pełna i odstawić na 3-4 tygodnie w zacienione miejsce, codziennie mieszając preparat.
Następnie ten rozcieńczamy 1:5 z wodą i podlewamy nim rośliny raz na tydzień. Dzięki temu nasze pomidory będą doskonale ochronione przed licznymi chorobami grzybowymi.
Ten oprysk gwarantuje wspaniałe zbiory
W okresie kwitnienia dobrze sprawdzi się oprysk z herbaty tymiankowej i zacieru drożdżowego. Wystarczy 50 g drożdży zmieszać z litrem wody i dodatkiem 250 g cukru. Całość odstawimy do ciepłego miejsca na około 2 tygodnie.
Następnie dodajemy do preparatu 20 g tymianku i 20 g oregano i macerujemy je przez tydzień, a następnie odcedzamy. Teraz na 100 ml preparatu dolewamy 2-3 litrów wody.
Tak przygotowany oprysk doskonale ochroni nasze pomidory przed chorobami grzybowymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Może również korzystnie wpłynąć a zawiązywanie się kwiatów i owoców. Koniecznie polecamy wypróbować go w praktyce.
ZOBACZ TAKŻE:
- Katarzyna Dowbor zagrozi Romanowskiej. Wraca na antenę z nowym formatem
- Dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną?
- Ten ślimak żywi się wszystkim, nawet pisklętami. Jest już w Polsce