DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Podlej tym hosty, a szybko urosną. Na odżywkę nie wydasz ani grosza
Fot. YouTube/Guiding Green Thumbs

Podlej tym hosty, a szybko urosną. Na odżywkę nie wydasz ani grosza

28 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Hosty, zwane inaczej funkiami, to popularne rośliny często spotykane w ogrodach. Są niezwykle efektowne i nie sprawiają większych problemów w uprawie, jednak mają też swoje wymagania co do gleby i stanowiska.

Aby móc cieszyć się bujnymi kępami hostów o pięknych liściach, wystarczy zastosować domowy nawóz ze składnika, który każdy ma w zasięgu ręki.

Piękne hosty niezastąpione w ogrodach

Hosty często można spotkać w ogródkach przydomowych i działkowych. To wieloletnie rośliny ozdobne należące do szparagowatych i spokrewnione z… agawami.

Cechą charakterystyczną tego gatunku są przede wszystkim liczne, dorodne liście z efektownymi wybarwieniami, występujące w różnych wariantach kolorystycznych - od zielonych, przez białe, aż po niebieskie, a nawet fioletowe. Ozdobą hosty są także kwiaty przypominające dzwonki unoszące się na prostych, wysokich łodygach.

Aby móc cieszyć się okazałymi kępkami, warto odpowiednio zadbać o hosty. Chociaż ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana , to należy spełnić kilka podstawowych warunków, by pięknie się rozrastały.

hosty w ogrodzie.jpg
Fot. Canva/zwilling330

Jak pielęgnować funkie?

Jeśli chodzi o wymagania co do stanowiska, to najważniejszą rzeczą w uprawie host jest posadzenie ich w zacienionym miejscu. Doskonale przyjmą się np. przy wysokim ogrodzeniu lub przy ścianie budynku np. od strony północnej.

Druga sprawa niezbędna w pielęgnacji funkii to podlewanie . Hosty wymagają wilgotnego podłoża, które jednak powinno być przepuszczalne , by odprowadzać nadmiar wody.

Jeśli chodzi o glebę, to musi być ona żyzna i mieć lekko kwaśny odczyn. Aby zakwasić podłoże i dostarczyć hostom niezbędnych składników pokarmowych, zastosujmy domowy nawóz z mniszka lekarskiego.

Nawóz z mniszka lekarskiego do hostów

Mniszek lekarski, jak sama nazwa wskazuje, słynie ze swoich zdrowotnych właściwości. Od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej, jest także cennym składnikiem naturalnej gnojówki, która dostarczy roślinom niezbędnych substancji, takich jak fosfor i potas.

Aby przygotować gnojówkę z mniszka lekarskiego, należy kilogram roślin wraz z kwiatostanami zalać 10 l wody i odstawić do fermentacji. Miksturę stawiamy w zacienionym miejscu i co kilka dni mieszamy. Po ok. 2-3 tygodniach, kiedy piana z powierzchni płynu zniknie, gnojówka będzie gotowa.

Teraz trzeba ją tylko rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 do 10 i wykorzystać do podlewania roślin. Dzięki temu hosty będą zdrowo rosły i pięknie kwitły, a do tego staną się bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze. Tak właśnie robi moja mama i jej rośliny wyglądają przepięknie.

hosty w ogrodzie.jpg
Fot. Canva/Irina Kosheleva

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Guiding Green Thumbs na YouTube.

Zobacz także:

Opryskaj krzaki pomidorów mlekiem. Będą pachnące i dorodne
Turkuć podjadek już nie zje Twoich upraw. Tak go schwytasz
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy