Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Podlej tym storczyki. Będą kwitnąć przez cały rok
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.03.2024 11:57

Podlej tym storczyki. Będą kwitnąć przez cały rok

nawożenie storczyków
Fot.. YouTube/Garden Orchid, shutter/MadeSurya

Storczyki są pięknymi roślinami, które mogą kwitnąć przez cały rok. Jeśli będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób, obsypią się nowymi pąkami i będą wyglądać zjawiskowo. Rośliny potrzebują odpowiedniego stanowiska, podłoża i regularnego nawożenia.

Wiele osób do nawożenia wykorzystuje czosnek. Najlepszą odżywkę do storczyków przygotujesz jednak z innych produktów, które masz w kuchni. Storczyki nie tylko wypuszczają nowe kwiaty, ale i ich liście pięknie błyszczą.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki potrzebują odpowiedniego stanowiska. Najefektywniej kwitną na parapetach okien skierowanych na wschód i północ. Mają wtedy idealną ilość promieni słonecznych, jednak nie ma ryzyka, że zostaną nimi porażone. Uważaj także na przeciągi. Jeśli otwierasz okna wiosną, przestaw storczyki. Gwałtowne skoki temperatur i wiatr mogą zniszczyć kwiaty.

Najlepszym podłożem do storczyków jest mieszanka keramzytu, kory sosnowej, chipsów kokosowych i torfu. Mieszanka jest przepuszczalna i lekka, czyli dokładnie taka, jakiej potrzebują kwiaty. W kwitnięciu kluczowe jest także regularne nawożenie.

Odżywkę do storczyków przygotujesz nie z czosnku, a z ryżu i ziemniaka. Odżywka ta jest bogatym źródłem potasu, żelaza, fosforu, magnezu, cynku. Zawiera również witaminę C, E i witaminy z grupy B. To właśnie dzięki tym składnikom kwiaty doniczkowe w twoim domu będą wyglądać zjawiskowo.

odżywka do storczyków.jpg
canva/xp3rt5

Po tej odżywce storczyki obsypią się kwiatami, a liście będą błyszczeć

Do przygotowania odżywki do storczyków potrzebujesz:

  • 500 ml wrzątku
  • czubatej łyżki białego ryżu
  • małego ziemniaka

Na początku zalej ryż wodą i odstaw do ostygnięcia. Ziemniaka razem ze skórką pokrój i wrzuć do blendera kielichowego. Wlej wodę ryżową i zblenduj. Całość przecedź przez sito. Odżywka jest gotowa do użycia. 

Jak stosować odżywkę do storczyków?

Przygotowaną odżywkę stosuj raz w miesiącu. Nie tylko podlewaj nią kwiaty, ale również przecieraj liście. Zobaczysz, że w krótkim czasie kwiaty wypuszczą mnóstwo nowych pąków, a storczyki będą duże i zdrowe. Odżywka dodatkowo pięknie nabłyszcza liście.

Możesz stosować ją nie tylko do storczyków. Wzmocnisz nią zarówno rośliny kwitnące, jak i zielone, które masz w domu. To bomba witaminowa dla wszystkich kwiatów doniczkowych!

odżywka do storczyków.jpg
canva/kobez3179

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Garden Orchid” na YouTube

Zobacz także: