Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Zastosuj, gdy pojawiły się wełnowce. Szybko uratujesz rośliny
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.03.2024 19:19

Zastosuj, gdy pojawiły się wełnowce. Szybko uratujesz rośliny

wełnowce
Fot. canva/Aman Verma, canva/Liudmila Chernestka

Wełnowce są wyjątkowo paskudnymi szkodnikami, które rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Nie ignoruj więc pojawienia się jednego lub kilku pluskwiaków na twojej roślinie. W przeciwnym wypadku za chwilę możesz mieć plagę w domu i zniszczone kwiaty.

Wełnowce żerują na łodygach, liściach i korzeniach, dlatego musisz działać kompleksowo. Zamiast chemicznych preparatów, zastosuj domowe środki, które pomogą ci skutecznie pozbyć się problemu.

Pojawienie się wełnowców wymaga natychmiastowej interwencji

Skąd biorą się wełnowce w domu? Najczęściej przynosimy je ze sklepu razem z nowym kwiatkiem. To właśnie z tego względu tak ważna jest izolacja nowej rośliny i dokładne sprawdzenie, czy nie choruje.

Pozbycie się wełnowców nie jest proste i jeden oprysk nie pomoże. Jeśli jednak połączysz niżej przedstawione sposoby, z pewnością skutecznie usuniesz je z roślin. Pamiętaj, że w przypadku wełnowców trzeba działać kompleksowo.

Ważny jest także czas. Szkodniki szybko się rozmnażają, zajmując nie tylko liście i łodygi, ale także korzenie. Błyskawicznie przenoszą się także na inne kwiaty doniczkowe w domu. Musisz działać natychmiast, inaczej z twoich roślin nic nie zostanie.

wełnowce.jpg
canva/kckate16

Krok pierwszy - prysznic

Zaatakowaną przez wełnowce roślinę wyjmij z doniczki i oczyść delikatnie korzenie z ziemi. Następnie włóż kwiatka do wanny lub kabiny prysznicowej i opłucz ją dokładnie wraz z korzeniami. 

Pamiętaj, by woda była letnia o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Strumień wody powinien być silny, by zmyć szkodniki. Po prysznicu roślinę odstaw, by wyschła, a dopiero później włóż ją do doniczki z nową ziemią. Korzenie warto obsypać cynamonem, który wzmacnia roślinę i zapobiega powstawaniu chorób grzybowych.

Krok drugi - przecieranie liści

Roślinę przecieraj co 3-4 dni wacikami kosmetycznymi. Pomocne będą także patyczki, dzięki którym dotrzesz w trudno dostępne miejsca kwiatów. Aby usuwanie wełnowców przyniosło dobre efekty, stosuj dwa preparaty.

Pierwszy to mieszanka wody i spirytusu w proporcji 1:1. Druga natomiast to szare mydło i woda. Zetrzyj na tarce 25 g mydła i rozpuść w 100 ml wody. Stosuj je naprzemiennie co 3-4 dni.

Do usunięcia wełnowców możesz wykorzystać także olej parafinowy. Do jego aplikacji przyda się niewielki pędzelek. Olej rozprowadź dokładnie po całej roślinie. Pozostaw na 2-3 dni, a następnie opłucz kwiatka pod prysznicem. 

Olej skutecznie ogranicza dopływ tlenu, co powoduje, że wełnowce giną. Stosuj za każdym razem, gdy zauważysz szkodniki, aż do ich całkowitego wytępienia. 

wełnowce.jpg
canva/Africa Images

Zobacz także: