DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Podlewam wrzosy tak, jak radziła mi babcia. Kwitną aż do zimy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.09.2023 19:05

Podlewam wrzosy tak, jak radziła mi babcia. Kwitną aż do zimy

wrzosy
Canva / Bogdan Sonjachnyj; Luciano Spinelli, Studio Russia

Wrzosy są niekwestionowanym symbolem jesieni. Wprowadzają do ogrodu masę kolorów. Możemy wybrać białe, różowe, a nawet intensywnie fioletowe. Idealnie sprawdzą się, kiedy wiele roślin powoli przechodzi w stan wegetacji. Jak przedłużyć kwitnienie wrzosów?

Wrzosy jesienią intensywnie kwitną. Mogą cieszyć nas swoimi kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy odpowiednio je podlewać. Moja babcia zdradziła mi, jaka woda jest dla nich najlepsza. Zdradzę, co działa na wrzosy.

Jak dbać o wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy są prawdziwym symbolem jesieni. Możemy zaobserwować je w lasach, ale też w wielu ogrodach. Jeśli chcemy cieszyć się fioletowymi kwiatami w ogrodzie, musimy najpierw wybrać najlepszą sadzonkę.

Już na etapie wyboru wrzosów do ogrodu powinniśmy zdecydować się na zdrową i pełną kwiatów sadzonkę. Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego stanowisko i prawidłowego podłoża.

Wrzosy najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Nie należy zraszać kwiatów. W czasie podlewania musimy uważać, żeby ich nie zmoczyć. Poza tym bardzo ważne jest to, czym nawadniamy rośliny.

wrzosy (1).jpg
Canva / congerdesign, pixabay

Właśnie tak wrzosy podlewa moja babcia. Kwitną aż do zimy

Wrzosy często po przyniesieniu do domu lub zasadzeniu w ogrodzie zaczynają więdnąć. Przyczyną może być nieprawidłowe podlewanie. Moja babcia podpowiedziała mi, jaką wodę lubią te rośliny.

Do wrzosów babcia zawsze używa odstanej wody z kranu lub deszczówki. Jej sekretem na masę kolorowych kwiatów są fusy po kawie. Co jakiś czas dodaje dwie łyżeczki fusów do wody. Dzięki temu ma ona delikatnie kwaśny odczyn.

Wrzosy uwielbiają kwaśne podłoże i dobrze reagują na delikatnie kwaśną wodę. Co jeszcze może zapewnić nam ogród pełen kolorów, aż do zimy? Sekretem babci było podsypywanie kwiatów korą. Zdradziła też, na co trzeba uważać.

Nie popełniaj tego błędu przy uprawie wrzosów

Wrzosy lubią podlewanie i dobrze, jeśli mają stale wilgotne podłoże. Jednak rośliny naprawdę źle znoszą przelanie. Trzeba na nie bardzo uważać. Kiedy wokół krzaczków lub w doniczce jest zbyt mokro, rośliny zaczynają chorować.

Przelanie wrzosów może prowadzić do gnicia korzeni. Rośliny są bardziej narażone na choroby grzybicze, a ich kwiaty więdną. Jeśli chcemy, żeby zdobiły ogród do zimy, musimy na to uważać.

Sprawdź również, jakie zioła warto zebrać jesienią. Przydadzą się na zimę.

wrzosy (2).jpg
Canva / moken78, Getty Images

Zobacz też: