Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Połącz z miodem i podlej piwonię. Obsypie się kwiatami
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.06.2024 15:25

Połącz z miodem i podlej piwonię. Obsypie się kwiatami

piwonia
Fot. Shutter/demm28

Właśnie rozpoczyna się okres intensywnego kwitnienia piwonii. Te krzewy należą do najpopularniejszych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Różnobarwne, dorodne kwiatostany wyglądają niezwykle efektownie, a zapach piwonii wręcz upaja.

Żeby piwonie pięknie i obficie kwitły, warto dostarczyć im cennych składników pokarmowych w domowej odżywce, którą przygotujemy z podstawowych produktów kuchennych. Przepis jest prosty i działa!

Polacy kochają piwonie

Rodzina piwoniowatych obejmuje liczne rośliny ozdobne, które od lat stanowią ceniony element dekoracyjny w ogrodach i na działkach. Krzewy piwonii pięknie prezentują się wzdłuż ogrodzeń, chodników i alejek, roztaczając przyjemną woń.

Najczęściej spotykane odmiany charakteryzują się kwiatami w kolorze głębokiej fuksji i kremowej bieli, chociaż zdarzają się odmiany o bardziej fantazyjnym wybarwieniu. Mało kto wie, że w starożytnych Chinach - kraju swojego pochodzenia - piwonia uchodziła za symbol szczęścia.

Widok przepięknych kwiatów do dzisiaj raduje ogrodników, którzy chętnie uprawiają piwonie. Nie są to rośliny trudne w uprawie, jednak jeśli zależy nam na licznych pąkach na krzaczkach, warto je odżywić domowym preparatem.

Z tych składników zrobisz odżywkę do piwonii

Do udanej uprawy piwonii nie potrzeba wiele. Odpowiada im zarówno słoneczne, jak i półcieniste stanowisko i delikatnie kwaskowate podłoże. Gleba powinna być przy tym żyzna, ale łatwo ją wzbogacić domowym sposobem.

Produktem, który każdy stosuje w kuchni, a który ma wiele zastosowań w ogrodzie, są drożdże. Ostatnio opublikowaliśmy przepis na odżywkę do ogórków na bazie drożdży, ale jak się okazuje, tym nawozem odżywimy nie tylko warzywa, ale też kwiaty. Wszystko za sprawą bogatej zawartości składników mineralnych i witamin.

Aby jednak drożdże mogły skutecznie “pracować” i odżywiać roślinę, potrzebne są także cukry, które dodatkowo dostarczą roślinom energii niezbędnej do wypuszczania i zasilania nowych pąków kwiatowych.

Przepis na drożdżową odżywkę do piwonii

Przepis na domową odżywkę do piwonii jest prosty. Wystarczy rozetrzeć opakowanie drożdży z dwiema łyżkami miodu. Następnie całość zalewamy 10 l ciepłej wody. Odstawiamy, by drożdże zaczęły “pracować”.

Gdy na wierzchu roztworu wytworzy się piana, roztwór rozcieńczamy z jedną porcją wody i podlewamy krzaczki piwonii co ok. 14 dni. Zabieg ten pobudzi roślinę do kwitnienia i ochroni ją przed chorobami i szkodnikami.

piwonie
Fot. domekiogrodek.pl/Paulina Korzec

Zobacz także: