Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Po dużym deszczu nakarm ogórki odżywką. Ładnie obrodzą
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.06.2024 09:49

Po dużym deszczu nakarm ogórki odżywką. Ładnie obrodzą

Ogórki
Fot. YouTube/infouprawa

Wraz z początkiem czerwca rozpoczyna się intensywny wzrost posadzonych niedawno ogórków gruntowych, które właśnie rozpoczynają kwitnienie i owocowanie. To najlepszy czas na zastosowanie naturalnej odżywki, która pobudzi je do plonowania. Najlepiej ogórki podlać tą miksturą po dużym deszczu, wtedy efekty są oszałamiające.

Właśnie teraz możemy rozstrzygnąć, jak obfite zbiory zapewnimy sobie w sezonie. Ogórki warto odżywić domowym nawozem, który przygotujemy w mgnieniu oka. Doświadczeni ogrodnicy zawsze tak robią.

Ogórki potrzebują dokarmiania

W czerwcu ogórki rozwijają się już na docelowym stanowisku, które powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Gleba w tym miejscu powinna z kolei być żyzna, przepuszczalna, o odczynie lekko zasadowym.

Główny składnik ogórków to woda, której powinny dostawać sporo. Sadzonki należy podlewać kilka razy w tygodniu, a w upalne dni nawet raz dziennie, najlepiej rano lub wieczorem, umiarkowaną ilością odstanej wody. Uwaga! Nie wolno podlewać warzyw po liściach.

Posadzone na odpowiednim stanowisku, przy dobrych warunkach i właściwej pielęgnacji, ogórki będą bardzo obficie plonowały, wydając wiele dorodnych owoców. Do tego jednak roślina potrzebuje dużo energii i składników pokarmowych, których dostarczymy jej w nawozie.

Żarłoczne ogórki. Jak je dokarmiać?

Aby zapewnić ogórkom odpowiednią ilość substancji odżywczych, jeszcze przed umieszczeniem sadzonek w gruncie warto wzbogacić glebę kompostem, np. ze skoszonej trawy lub pokrzywy, a także popiołem drzewnym.

W pielęgnacji ogórków istotne znaczenie ma odchwaszczanie podłoża. Pozbywamy się w ten sposób naturalnych konkurentów roślin, które mogłyby “podbierać” ogórkom niezbędne składniki pokarmowe. Rozwój chwastów ograniczymy, stosując ściółkowanie - tu również możemy wykorzystać skoszoną trawę. To też skuteczny sposób na utrzymanie wilgotnego podłoża.

Kluczowe znaczenie ma jednak nawożenie ogórków w czasie intensywnego wzrostu, a więc w momencie kwitnięcia i owocowania. Wtedy warto zastosować nawóz z drożdży.

Przepis na nawóz z drożdży do ogórków

Drożdże, które tradycyjnie stosujemy w kuchni, są także niezastąpionym produktem w ogrodzie. Stymulują rośliny do wzrostu, dostarczając im witamin i soli mineralnych, a także sprawiają, że sadzonki wykształcają mocny system korzeniowy. Skutecznie chronią ogórki przed rozwojem chorób grzybowych i atakami szkodników.

Aby przygotować domową odżywkę, wystarczy tylko jedno opakowanie drożdży, które dodamy do 10 l wody. Do tego jeszcze łyżeczka cukru, która zasili nawóz. Całość mieszamy aż do rozpuszczenia drożdży i zostawiamy na dwie godziny.

Gotowy roztwór nadaje się do podlewania ogórków. Odżywkę podajemy raz na 14 dni, najlepiej po obfitych opadach. Wilgotna od deszczu gleba lepiej wchłonie miksturę, którą rośliny szybko przyswoją.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: