DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Połącz z wodą i podlej pelargonie. Balkon obsypie się kwiatami
Fot. YouTube/ogród na co dzień

Połącz z wodą i podlej pelargonie. Balkon obsypie się kwiatami

10 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Pelargonie to zdecydowanie jedne z ulubionych kwiatów Polaków. Wystarczy tylko spojrzeć na wiosenne balkony, aby się o tym przekonać.

Na wielu osiedlach trwa wręcz walka o to, czyj balkon będzie najładniej ozdobiony. Jeśli chcecie wygrać w tej sąsiedzkiej batalii, koniecznie poznajcie nasz przepis na nawóz do pelargonii.

Jak pielęgnować pelargonię?

Pelargonie trafiła do naszego kraju najprawdopodobniej z Afryki w XIX wieku i przez lata stała się niezwykle popularna. Uprawiana zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, dorobiła się miana królowej polskich balkonów.

Roślina ta uwielbia dobrze nasłonecznione stanowiska, chociaż może równie pięknie obrodzić w półcieniu. Pelargonie sadzimy zawsze w glebie o odczynie obojętnym.

Co ważne, rośliny te należy chronić przed mrozem. Z tego względu warto wystawić je na balkon w ciepłe dni, a w razie zapowiadanych przymrozków zaleca się schować je do wnętrza budynku.

Pelargonie 2.jpg
Fot. Canva/Kaboompics .com, Pexels

Jak przygotować nawóz do pelargonii?

Nawóz do pelargonii powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina. Okazuje się, że te możemy pozyskać z ziemniaka .

Wystarczy dokładnie go umyć i obrać, a następnie zetrzeć na tarce. Powstałą masę mieszamy z 1 litrem ciepłej wody. Dajmy preparatowi około 15 minut, przecedźmy go i podlejmy nim kwiaty. Taka kuracja raz w miesiącu to gwarancja pięknych kwiatów.

Dlaczego nawóz do pelargonii z ziemniaka jest tak skuteczny?

Mało kto wie, że ziemniaki to istne bomby witaminowe. Zawierają one związki takie jak: magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, sód i cynk, dzięki czemu nawóz z ziemniaka nabiera na uniwersalności.

Doskonale nadaje się on do wykorzystania u większości roślin, w szczególności tych doniczkowych. To jeszcze nie wszystko, tworząc nawóz do pelargonii, możemy wykorzystać ziemniaki w pełni, wyrzucając ich skórki na kompost.

Wielu ogrodników twierdzi, że skórki z ziemniaków wykorzystać można na przykład pod maliny. Chociaż nie zwierają one tak wielu związków, jak całe ziemniaki, przez bogatą zawartość potasu, korzystnie wpływają na rozwój wielu roślin.

Pelargonie 3.jpg
Fot. Canva/Kaboompics .com, Pexels

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału dereton33 na YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Domowy sposób na muszki owocówki, mrówki i robaki
Jak siać cukinię? Jeden błąd i warzyw nie będzie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy