Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Domowy sposób na muszki owocówki, mrówki i robaki
Paulina Korzec
Paulina Korzec 07.05.2024 12:45

Domowy sposób na muszki owocówki, mrówki i robaki

Muszki
Fot. Canva/akchamczuk

Wraz ze wzrostem temperatur możemy zaobserwować zwiększoną aktywność owadów, które bytują nie tylko w naszych ogrodach, ale także w domach, skutecznie uprzykrzając nam codzienne funkcjonowanie.

W mieszkaniach szczególnie uciążliwe sią muszki owocówki, ale pojawiają się tam także inni nieproszeni goście - pająki czy mrówki. Jak skutecznie pozbyć się robaków z domu? 

Domowe sposoby na robaki

W sklepach znajdziemy duży wybór środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania domowych szkodników. Jednak ich stosowanie nie jest obojętne dla środowiska i może być niewskazane zwłaszcza tam, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta domowe.

Jeśli zatem chcemy pozbyć się owadów z domu bardziej ekologicznymi metodami, warto skorzystać z tego, co mamy pod ręką i wypróbować domowe metody zwalczania szkodników.

W zależności od gatunku, którego chcemy się pozbyć, trzeba zastosować różne rozwiązania. Szczególnie warto wykorzystać produkty o silnym zapachu, które albo odstraszą szkodniki, albo przeciwnie - zwabią je w pułapkę.

Muszki
Fot. Canva/Sundry Photography

Pająki, mrówki i mole nie mają szans

Zapachowe substancje znajdują szczególne zastosowanie w walce z pająkami, które nie lubią silnych aromatów cytrusów, ziół czy przypraw korzennych. Wystarczy jedynie rozmieścić w mieszkaniu waciki nasączone olejkami eterycznym bądź zastosować je jako dodatek do mycia podłóg.

Pająki szczególnie nie przepadają za orzeźwiającymi zapachami mięty, cytryny oraz eukaliptusu, a także cynamonu. Ten ostatni aromat to także skuteczny odstraszacz mrówek. Rozłóżmy w miejscach ich bytowania kawałki laski cynamonu lub rozsypmy przyprawę w proszku, by raz na zawsze pożegnać się z tymi owadami.

Kolejnym domowym szkodnikiem są mole. Również te owady nie znoszą silnego aromatu cytrusów. Odstraszy je także zapach wanilii, ziela angielskiego oraz liści laurowych. Te ostatnie wystarczy umieścić w szafkach i po problemie - owady uciekną w popłochu!

Tak rozprawisz się z muszkami owocówkami

Ciepłe dni i pojawiające się wtedy na naszych stołach świeże owoce to zaproszenie dla muszek owocówek, których obecność w domu bywa niezwykle dokuczliwa.

W walce z nimi warto również skorzystać z mocy substancji zapachowych. W tym przypadku nie chcemy jednak odstraszyć owadów, ale je zwabić, by łatwo się ich pozbyć. Jak to możliwe?

Wystarczy tylko w kuchni umieścić niewielki pojemnik wypełniony octem, który swoim zapachem kwasu wabi muszki. Do octu dodajemy mydło w płynie, które zagęści roztwór i uniemożliwi owadom ucieczkę. To skuteczna pułapka, która pomoże pozbyć się problemu muszek owocówek w domu.

Zobacz także: