Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co oznacza biały nalot na ziemi z sadzonkami?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.04.2024 13:34

Co oznacza biały nalot na ziemi z sadzonkami?

Biały nalot
Fot. Canva/Elena Photo

Jeśli kiedykolwiek zauważyliście biały nalot na sadzonkach pomidorów, zapewne pierwsze, o czym pomyśleliście, to pleśń. Spokojnie, zanim wyrzucicie swoje sadzonki, zastanówcie się dwa razy, co tak naprawdę im dolega.

Oczywiście, w większości przypadków będzie to pleśń, ale czy pomyśleliście o tym, że może być to na przykład osad z wody, czy efekt nawożenia sadzonek?

Czym jest biały nalot na sadzonkach pomidorów?

Biały nalot na sadzonkach pomidorów niekoniecznie musi być związany z pleśnią. W rzeczywistości może być związany z trzeba głównymi czynnikami.

Na początku weźmy na tapet wspomnianą pleśń. Jej obecność rozpoznamy po białym nalocie, przypominającym watę, ułożoną na powierzchni ziemi. Często bywa wynikiem zbyt obfitego podlewania lub słabego drenażu i kiepskiej wentylacji doniczki i pomieszczenia. Pleśń rozwijać może się również przez zbyt małe nasłonecznienie sadzonek.

Innym przypadkiem mogą być sole mineralne wytrącone na przykład z wody. Wówczas biały nalot będzie nieco się błyszczał w słońcu. Powstaje w wyniku użycia nawozów wieloskładnikowych w nieodpowiednio przygotowanej wodzie, to znaczy takiej, która miała zbyt wysokie pH i twardość.

Biały nalot 2.jpg
Fot. Canva/Sasiistock, Getty Images Pro

To nie pleśń, a błąd w pielęgnacji

Czasem biały nalot na sadzonkach pomidorów, to nic innego, jak wytrącony wapń. Wówczas nalot będzie miał strukturę twardych grudek o nieco żółtawym zabarwieniu. Jest to wynik podlewania sadzonek twardą wodą z kranu.

Chociaż obecność tego typu białego nalotu nie szkodzi roślinom, warto podnieść pH gleby, aby pozbyć się mało estetycznego problemu.

Jak walczyć z pleśnią na sadzonkach pomidorów?

Co jednak w przypadku, gdy faktycznie biały nalot okaże się pleśnią? Wówczas możemy spróbować walczyć z nią za pomocą cynamonu albo środków przeciwgrzybicznych. Oczywiście konieczne będzie wzmożone dbanie o roślinki i zapewnienie im najlepszych warunków do wzrostu.

W tym celu zaleca się polewanie ich wodą kranową, która przed podlewaniem odstała minimum 24 godziny. Zamiast tego, użyć można również deszczówki albo wody przefiltrowanej. Istotne jest, aby woda do podlewania miała pH pomiędzy 6 a 6,5 i stosunkowo niewielką zawartość wapnia.

Biały nalot 3.jpg
Fot. Canva/dmussman, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: