Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najlepsze sposoby nawożenia pomidorów
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.05.2024 10:07

Najlepsze sposoby nawożenia pomidorów

Nawożenie pomidorów
Fot. Canva/Irina Khabarova, Getty Images

Maj to dobry okres, aby posadzić pomidory do gruntu. Ponieważ okres „zimnych ogrodników” mamy już za sobą, możemy być pewni, że nasze uprawy będą bezpieczne.

Czy jednak wiecie, czym powinno się nawozić pomidory, aby cieszyć się dosłownie gigantycznymi plonami? Jak się okazuje, wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, chociaż należy przyznać, że pomidory to prawdziwe żarłoki.

O czym należy pamiętać podczas uprawy pomidorów?

Pomidory to prawdziwe żarłoki – o tym powinien wiedzieć każdy. Mają one ogromne wymagania pokarmowe, a wszelkie niedobory substancji odżywczych w glebie w mig będą widoczne po naszych krzaczkach.

Z tego względu nawożenie pomidorów staje się kluczowym procesem pielęgnacyjnym. Dzięki doborowi odpowiedniej mieszanki, nasze pomidory zachowają zdrowie i wigor, a także wydadzą obfite owoce.

Z drugiej strony z troski czasem rodzą się prawdziwe kłopoty. Pomidory tak samo, jak braku substancji odżywczych w glebie, mogą nie poradzić sobie z ich nadmiarem. Dlatego też koniecznie dowiedzcie się, jak nawozić je właściwie.

Nawożenie pomidorów 2.jpg
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Użyj płynnego nawozu, a poczujesz różnicę

Zdecydowanie pomidory warto podlewać nawozem płynnym. Po pierwsze, rośliny te źle znoszą suszę, więc będzie to dla nich dodatkowa dawka wody. Po drugie, podlewając roślinę o wiele trudniej przesadzić z ilością stosowanego nawozu.

Doskonałym, ekologicznym nawozem do pomidorów okazuje się gnojówka z pokrzyw, która znana jest z bogactwa substancji odżywczych. Duża zawartość azotu to klucz do pięknych, dorodnych pomidorów.

Dodaj je do nawozu i zapomnij o chorobach pomidorów

Dobrze dobrany ekologiczny, domowy nawóz może w pełni zastąpić sztuczne, chemiczne odpowiedniki. Pomidory warto podlewać nie tylko gnojówką, ale również preparatem na bazie drożdży.

Wystarczy zmieszać 100 g drożdży do 10 litrów wody i tak przygotowaną mieszankę pozostawić na godzinę. Roztwór nie wymaga rozcieńczania. Zastosowany w uprawie pomidorów dodatkowo wzmocni rośliny i ochroni je przed wieloma chorobami trapiącymi krzewy i owoce. 

Koniecznie wypróbujecie nasze propozycje w ogrodzie, a nigdy więcej nie sięgniecie po jakikolwiek sztuczny zamiennik.

Nawożenie pomidorów 3.jpg
Fot. Canva/okugawa, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: