DomekIOgrodek.pl
Przebiśnieg – uprawa w ogrodzie

pixabay.com/Peggychoucair (CC0 Domena publiczna)

Przebiśnieg – uprawa w ogrodzie

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Chociaż niewielki i delikatny, przebiśnieg to jeden z najpiękniejszych symboli przedwiośnia w Polsce. Rośliny te nie wymagają starannej opieki, dlatego bez problemu wyhodujesz je we własnym ogrodzie.

Przebiśnieg – charakterystyka

Przebiśnieg jest rośliną cebulową z rodziny amarylkowatych, pochodzącą z lasów Europy Środkowej i Południowej. W Polsce przebiśniegi są objęte częściową ochroną gatunkową, a ich środowisko naturalne to m.in. Bieszczady. Właściwa nazwa tej rośliny to śnieżyczka przebiśnieg, ale bywa nazywana również gładyszem, śniegułką czy śnieżycą.

Nazwa łacińska Galanthus nivalis oznacza w przybliżeniu ‘mleczny kwiat ze śniegu’, natomiast nazwa polska odnosi się bezpośrednio do sposobu, w jaki przebiśniegi zakwitają – przebijając się przez śnieg.

Są one bowiem jednymi z roślin cebulowych, które zakwitają najwcześniej, w momencie, gdy bardzo często ziemia pokryta jest jeszcze śniegiem.

Trudno je pomylić z innymi roślinami ze względu na unikalną budowę kwiatów. Wszystkie odmiany są do siebie bardzo podobne, różnią się detalami, np.

  • 'Snow White's Gnome to odmiana miniaturowa,

  • Maximus posiada duże kwiaty,

  • Flore Pleno posiada kwiaty pełne.

Przebiśniegi wspaniale wyglądają w formie gęstych dywanów pod koronami drzew.

Przebiśnieg – wymagania i uprawa w ogrodzie

Cebulki przebiśniegów kupisz już we wrześniu – to również pora, kiedy powinieneś je zasadzić. Przebiśnieg to roślina, która nie ma zbyt wielkich wymagań. Preferuje wilgotne, spulchnione i żyzne podłoże oraz zacienione, chłodne stanowisko – z tego względu najlepiej sadzić przebiśniegi pod drzewami lub krzewami. W ten sposób zapewnisz przebiśniegom warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska.

Aby szybciej rosły i bujniej kwitły, możesz wspomagać je wieloskładnikowym nawozem. Ważne w pielęgnacji przebiśniegów jest regularne usuwanie chwastów i przekwitłych kwiatostanów. Przebiśniegi uwalniają nasiona w czerwcu, a roznoszą je w sposób naturalny mrówki, dlatego rośliny mogą szybko się rozmnażać.

Lato to dla przebiśniegów czas spoczynku – cebule „odpoczywają” pod ziemią do września, kiedy to zaczynają się formować zawiązki kwiatów. Jesienią rozpoczyna się kiełkowanie nasion uwolnionych w czerwcu, ale przebiśniegi powstałe w ten sposób zakwitają dopiero po kilku latach.

Sposobem dla niecierpliwych jest rozmnażanie przez podział dorosłych egzemplarzy wiosną, kiedy liście są zielone.

undefinedCzy przebiśnieg może chorować?

Przebiśnieg jest rośliną, która bardzo rzadko choruje. Jeśli się to zdarzy, zazwyczaj winne są błędy w pielęgnacji, np. zbyt obfite podlewanie. Wtedy mogą pojawić się choroby grzybowe, np. szara pleśń, a osłabiona roślina staje się łatwym celem dla szkodników, np. poskrzypki cebulowej.

Poskrzypka cebulowa to bliska kuzynka stonki ziemniaczanej, nie mniej od niej żarłoczna. Jej nazwa pochodzi od upodobań smakowych – poskrzypka gustuje w warzywach cebulowych, ale i w roślinach ozdobnych. Wczesna wiosna to czas, kiedy ma w naszych ogrodach mnóstwo pożywienia w postaci nowalijek i młodych kwiatów, np. przebiśniegów właśnie.

Podobnie jak stonka, poskrzypka cebulowa jest trudna do zwalczenia. Można spróbować niszczenia dorosłych owadów poprzez ich wyłapywanie i niszczenie, ze zwróceniem uwagi na liście, gdzie mogą znajdować się jaja szkodnika.

Innym wrogiem przebiśniegów jest pobzyga cebularz – muchówka podobna do trzmiela, przez co dla niedoświadczonych osób może wyglądać zupełnie nieszkodliwie. Tymczasem pobzyga sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin, powodując żółknięcie liści, zatrzymanie kwitnienia, a w efekcie zamieranie rośliny. Najbardziej upodobała sobie narcyzy, ale nie gardzi również innymi roślinami z rodziny amarylkowatych. Ten szkodnik potrafi w ciągu dwóch sezonów zupełnie zniszczyć całą uprawę przebiśniegów.

Aby nie zasadzić cebulek zainfekowanych przez tego szkodnika, ściśnij każdą cebulę z osobna – jeśli jest miękka, a w środku znajduje się brązowa maź, natychmiast je spal. Pamiętaj, że tylko zadbane, odpowiednio pielęgnowane przebiśniegi będą odporne zarówno na mróz, jak i na szkodniki i choroby.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >