Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przechowuję czosnek według starej metody. Warzywo się nie psuje
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.07.2024 12:48

Przechowuję czosnek według starej metody. Warzywo się nie psuje

Czosnek
Fot. Canva/DLeonis

Czosnek uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Pochodzący z samodzielnej uprawy jest jeszcze bardziej wartościowy. Aby jednak na dłużej zachować jego walory odżywcze i smakowe, trzeba go odpowiednio przechowywać.

Kiedy zbierać czosnek, by główki były duże i smaczne oraz jak je przechowywać, zachowując na dłużej ich świeżość? Wszystkie informacje znajdziecie w artykule.

Kiedy zbieramy czosnek?

Zbiory czosnku zależą od odmian warzywa, które mogą być jare lub ozime. Te pierwsze, które wysadzamy na wiosnę, zbieramy na przełomie lata i jesieni, od sierpnia do września. Natomiast czosnek zasadzony zeszłej jesieni zbieramy w lipcu. Są to jednak tylko ogólne, kalendarzowe terminy, wiele zależy bowiem od indywidualnych warunków uprawy.

Istotne znaczenie mają tu warunki atmosferyczne. Wysokie temperatury w tym roku przyspieszyły wegetację i zbiory czosnku odbywają się wcześniej. Musimy jednak bacznie obserwować nasze uprawy, by wiedzieć, kiedy czosnek będzie gotowy do wykopania.

A jak to rozpoznać? Kiedy połowa liści będzie zasuszona i pożółkła, a pozostawione pędy kwiatowe staną się proste - wtedy czosnek będzie gotowy do zbioru. Trzeba także przyglądać się główkom. Co zrobić, by urosły większe?

Sposoby na duże główki czosnku

Kiedy zauważymy, że termin zbioru czosnku jest już bliski, trzeba zrobić dwie rzeczy. Na 2 tygodnie przed planowanym wykopaniem główek przestajemy podlewać czosnek - suche główki nie będą gniły i lepiej zniosą długie przechowywanie.

Również ok. 2 tygodnie przed zbiorami przeprowadzamy wiązanie liści czosnku, co stymuluje roślinę do rozwoju części podziemnych. Główki staną się dzięki temu większe i silniejsze.

Nie przegapmy terminu zbiorów. Główki pozostawione w ziemi zbyt długo mogą zacząć pękać, a ząbki będą wyrastały na zewnątrz. Taki czosnek nie będzie nadawał się do dłuższego przechowywania.

Jak przechowywać czosnek?

Duże, ale wciąż zwarte główki czosnku są gotowe do zbioru. Po wykopaniu trzeba je rozłożyć na słońcu lub w razie niepogody w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Pozbawione wilgoci główki oczyszczamy z ziemi i wieszamy do dalszego suszenia. Po upływie ok. 3 tygodni czosnek powinien być już wysuszony i gotowy do przechowywania.

Doskonale sprawdzi się tu tradycyjny sposób, stosowany już od wieków. Chodzi tu zaplecenie główek czosnku w warkocz. Łodygi przeplatamy ze sobą, dołączając kolejne główki, dokładnie tak jak w warkoczu dobieranym. Ten sposób pozwala na zachowanie cyrkulacji powietrza pomiędzy główkami.

Główki możemy też związać w “bukiet”, ułożyć w skrzynce z wentylacją lub zasypane mąką włożyć do pudełka. Niezależnie od wybranej metody, czosnek przechowujemy w miejscu suchym, zacienionym i najlepiej chłodnym.

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10