Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posiej zamiast trawy. Sąsiedzi będą ci zazdrościć
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 14:17

Posiej zamiast trawy. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Trawnik
Fot. Canva/Francesco Cantone

Trawnik to ważne miejsce w ogrodzie. Stanowi tło dla innych roślin, wypełnia puste miejsca i tworzy przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Niestety pielęgnacja trawy, by tworzyła gęsty, miękki dywan, jest czasochłonna i nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Istnieją jednak świetne rozwiązania alternatywne dla tradycyjnego trawnika. Chodzi o rośliny okrywowe, które świetnie wyglądają, a ich uprawa jest bardzo łatwa. Co warto posiać w ogrodzie zamiast trawy?

Trawnik nie zawsze dobrym pomysłem

Trawnik wydaje się być standardowym rozwiązaniem do ogrodu, ale nie jedynym. Siejąc trawę, wyobrażamy sobie bujny, zielony dywan, jednak efekt nie zawsze spełnia nasze oczekiwania.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile czasy i pracy wymaga utrzymanie trawnika. To nie tylko podlewanie, ale też nawożenie, aeracja i wertykulacja oraz szereg innych zabiegów. Niekiedy nawet regularna pielęgnacja zawodzi.

Nieodpowiednia gleba, zbyt małe lub za duże nasłonecznienie, przerastające glebę korzenie, nachylenie terenu - wszystko to sprawia, że trawnik w niektórych miejscach po prostu się nie przyjmie lub będzie źle wyglądał. Trawę możemy jednak zastąpić roślinami okrywowymi. Które wybrać?

Rośliny okrywowe, czyli jakie?

Rośliny okrywowe to gatunki, które mocno się rozrastają i jak sama nazwa wskazuje pokrywają podłoże. Nie osiągają zbyt dużych wysokości, zwykle rosną do maksymalnie kilkunastu cm nad ziemię, ale tworzą zwarte skupiska zadarniające ziemię.

Do takich roślin należą m.in. odmiany pnące, w tym bluszcz pospolity, hortensja pnąca czy przywarka japońską. Zaletą tych gatunków jest fakt, że dobrze rosną one w cieniu.

Dobrą alternatywą dla trawnika w miejscach zacienionych, ale także półcienistych i słonecznych, będą rozchodniki, które szybko się rozrastają, pokrywając w ogrodzie duże powierzchnie, a przy tym dobrze znoszą suszę i praktycznie nie wymagają pielęgnacji.

Spośród bylin zadarniających na szczególną uwagę zasługuje karmnik ościsty przypominający mech. Świetnym rozwiązaniem jest także macierzanka piaskowa.

Macierzanka zastąpi trawnik w ogrodzie

Macierzanka piaskowa należy do niezbyt wymagających bylin. Doskonale poradzi sobie nawet na bardziej ubogiej glebie, w suchych, nasłonecznionych miejscach. Szybko się rozkrzewia i efektownie prezentuje, a to za sprawą fioletowych kwiatków, którymi się pokrywa.

Jest to roślina miododajna, przyciąga pożyteczne zapylacze. Należy do gatunków mrozoodpornych, a do tego dobrze znosi deptanie, może więc z powodzeniem zastąpić trawnik w ogrodzie. To doskonała, niemal bezobsługowa alternatywa dla tradycyjnej trawy.

Zobacz także: