Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co 10 dni podlewam tym sadzonki pomidorów. Są zdrowe i silne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 15:34

Co 10 dni podlewam tym sadzonki pomidorów. Są zdrowe i silne

Pomidory
Fot. domekiogrodek.pl/Paulina Korzec

Nic nie przebije smaku samodzielnie wyhodowanych pomidorów prosto z krzaczka. To smak lata i prawdziwa bomba witaminowa. Żeby jednak móc cieszyć się bogatymi zbiorami, trzeba dbać o rośliny i na każdym etapie rozwoju dostarczać im niezbędnych składników odżywczych.

Dobrze odżywione sadzonki pomidorów to gwarancja dorodnych owoców i obfitego plonowania w sezonie. Prezentujemy prosty przepis na domowy nawóz do sadzonek pomidorów, który przygotujemy z …odpadów.

Pomidory urosną zdrowe i duże dzięki nawożeniu

Pomidory to ukochane warzywa Polaków. Chociaż z botanicznego punktu widzenia to w rzeczywistości owoce i to najzdrowsze na świecie. W parze z bogactwem wartości odżywczych idą walory kulinarne - pomidory doskonale smakują na surowo, w sosach i zupach.

Aby móc cieszyć się dorodnymi pomidorami prosto z ogródka, trzeba zadbać o odpowiednie warunki uprawy, przestrzegając terminów i dostarczając roślinom niezbędne składniki odżywcze.

To właśnie dzięki regularnemu nawożeniu krzaczki pomidorów rosną zdrowe i silne, obficie kwitną i zawiązują kolejne owoce. Do nawożenia warto wykorzystać inne, zdrowe warzywo, jakim jest ziemniak.

Ziemniaki
Fot. Canva/Bilanol

Obierki z ziemniaków jako nawóz do roślin

Nie musimy wydawać majątku na chemiczne odżywki do pomidorów. Wystarczą proste, domowe składniki, a nawet... odpady. Organiczny nawóz przygotujemy z obierek od ziemniaków. Niesłusznie uznawane za niezdrowe i tuczące, ziemniaki zawierają wiele witamin i cennych składników, które zgromadzone są głównie w skórce.

Skórka ziemniaka to bogactwo mikroelementów. Zawiera duże ilości witaminy C i B, jest także źródłem potasu, fosforu, wapnia, magnezu i żelaza. To wszystko, czego sadzonki pomidorów potrzebują do wzrostu, kwitnięcia i owocowania.

Już w ciągu tygodnia widać pierwsze efekty stosowania tego domowego nawozu. Sadzonki szybko się zagęszczają, stają się mocne, zdrowe i krępe. 

Przepis na nawóz z łupin od ziemniaków

Przepis na organiczny nawóz jest bardzo prosty. Obieramy skórkę z kilku dokładnie umytych ziemniaków, wkładamy do garnka i zalewamy 2 l wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 20 minut. Następnie przecedzamy i zostawiamy do ostygnięcia.

Płynem uzyskanym z gotowania obierek podlewamy sadzonki, podając wodę bezpośrednio do ziemi, w okolicach korzenia. Nie polewamy liści i łodyg! Zabieg ten powtarzamy co 10-14 dni. Nawóz warto zastosować nie tylko do pomidorów, ale także do ogórków, papryki i sadzonek innych warzyw oraz owoców.

Sadzonki
Fot. Canva/Neyya

Zobacz także: