Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Jak dbać o skrzydłokwiat? Kwitnie przez cały rok i ma duże liście
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 10.07.2024 11:12

Jak dbać o skrzydłokwiat? Kwitnie przez cały rok i ma duże liście

skrzydłokwiat
Fot: domekiogrodek.pl/Magdalena Patacz

Skrzydłokwiat jest popularną i lubianą rośliną doniczkową. Wystarczy odrobina pracy, a jego liście mają piękny, intensywny kolor, a pąki kwiatowe pojawiają się jeden za drugim. Niezależnie od tego, jaki gatunek skrzydłokwiatu masz w domu, dokarm go odżywką z uwielbianej przyprawy.

Osobiście stosuję ją raz na dwa tygodnie. Mój skrzydłokwiat variegata ma po niej wspaniałe ubarwienie i kwitnie przez cały rok. Odżywka ta zapobiega także chorobom grzybowym, które są niezwykle groźne dla tej delikatnej rośliny.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat jest niezwykle wrażliwą i delikatną rośliną. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich warunków, będzie rósł bardzo wolno, liście będą niewielkie i na pewno nie zakwitnie. Pamiętaj, że odpowiedni drenaż to podstawa. Doniczka musi mieć otwory na odprowadzenie wody. Bardzo ważny jest również keramzyt, który rozsypujemy na dno doniczki.

Wybierz również odpowiednią ziemię. Skrzydłokwiat lubi ziemię lekką, przepuszczalną. Gdy przelejesz roślinę, szybko zmarnieje. Poniżej wyjaśniłam, co robić w takich sytuacjach i jak uratować skrzydłokwiat po przelaniu.

Skrzydłokwiat nie kwitnie również, gdy ma ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Najlepiej czuje się w miejscu z rozproszonym światłem. Wystawienie rośliny na ostre słońce skończy się porażeniem liści, więc tutaj również nie należy przesadzać. 

Skrzydłokwiat potrzebuje również związków odżywczych, takich, jak potas, fosfor, azot. Bardzo ważny jest także kwas foliowy i żelazo. Jeśli więc dokarmisz roślinę tymi składnikami, zadbasz o prawidłowe nasłonecznienie i glebę, twój skrzydłokwiat szybko obsypie się kwiatami, a liście będą duże i zdrowe.

Jak zrobić taką odżywkę? Wykorzystaj popularną przyprawę, którą dodajemy do zupy, sosu mięsnego, czy rosołu. Ma wszystko, czego skrzydłokwiat potrzebuje.

skrzydłokwiat
Fot: domekiogrodek.pl/Magdalena Patacz

Prosta odżywka wzmocni kondycję całej rośliny

Do przygotowania odżywki do skrzydłokwiatu wykorzystuję suszone liście laurowe. Liście te są bogatym źródłem potasu i fosforu. To jednak nie wszystko. Zawarte w przyprawie związki azotowe, żelazo, magnez, cynk i kwas foliowy wzmacniają roślinę od korzeni po same końce liści.

Taka bomba witaminowa sprawia, że korzenie są mocne i zdrowie, co przekłada się na stan całego skrzydłokwiatu. Roślina co chwilę wypuszcza nowe pąki kwiatowe i kwitnie o wiele dłużej. Liście mają piękny, zielony kolor i rosną znacznie szybciej. 

Dodatkową zaletą odżywki jest wzmocnienie rośliny przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Skrzydłokwiat jest bardziej odporny na przelanie, a także choroby nim wywołane. Mowa tutaj przede wszystkim o zalążkach grzybów, które potrafią zniszczyć cały kwiat.

Jak przygotować odżywkę z liści laurowych do skrzydłokwiatu?

Przygotowanie odżywki z liści bobkowych jest naprawdę banalne. Dwa liście wkładam do rondla, zalewam szklanką zimnej, filtrowanej wody. Rondel przykrywam i doprowadzam do wrzenia. Następnie odstawiam, aż napar osiągnie temperaturę pokojową.

Wyjmuję liście laurowe, a odżywką podlewam roślinę. Odżywka ma przyjemny zapach i zmienia kolor na ciemniejszy. Stosuję ją regularnie co dwa tygodnie przez cały rok. Mój skrzydłokwiat dzięki niej wygląda fantastycznie i nie choruje. Odżywkę możesz wykorzystać również do innych kwiatów w domu. Rośliny doniczkowe na pewno się po niej wzmocnią.

liście laurowe
Fot. Canva/Mykola Lunov

Jak uratować przelany skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat jest niezwykle delikatną rośliną. Wystarczy jedno przelanie, a liście zaczną opadać, żółknąć, a cały kwiat straci swój wigor. Jeśli chcesz uratować roślinę, musisz działać szybko, ponieważ czas działa na twoją niekorzyść.

Na początku wyjmij skrzydłokwiat z doniczki. Delikatnie, lecz dokładnie usuń całą ziemię, a korzenie opłucz w wodzie z dodatkiem mydła potasowego. Całą roślinę rozłóż na ręczniku papierowym i pozwól jej całkowicie wyschnąć. Jeśli jakieś korzenie zgniły, usuń je zdezynfekowanym, ostrym nożem lub nożyczkami.

Gdy skrzydłokwiat wyschnie, korzenie oprósz mielonym cynamonem i przesadź do nowej, przepuszczalnej i lekkiej gleby. Podlej dopiero za 2-3 dni od przesadzenia naprawdę niewielką ilością wody, a najlepiej odżywką z liści, by ją wzmocnić.  Odżywką możesz również delikatnie zraszać liście. Daj roślinie czas, a na pewno szybko się podniesie.

skrzydłokwiat.jpg
Fot: domekiogrodek.pl/Magdalena Patacz

Zobacz także: