Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Przejrzyj szuflady. Jeśli je znajdziesz, dużo zyskasz
Martyna Pałka
Martyna Pałka 11.04.2024 08:32

Przejrzyj szuflady. Jeśli je znajdziesz, dużo zyskasz

banknoty prl
Fot. Allegro/baltic_skipper

Jeżeli masz świadomość tego, że w Twoim domu mogą być zachowane pamiątki sprzed wielu lat, koniecznie przejrzyj szuflady. Być może znajdziesz je na dnie regału w salonie albo starym sekretarzyku w na strychu czy w piwnicy. Okazało się, że za banknoty z PRL można obecnie zgarnąć prawdziwą fortunę. Musisz jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.

Eksperci i kolekcjonerzy zwracają uwagę na pewne kwestie, dzięki którym są w stanie wycenić pożądany przez nich przedmiot. Na tych banknotach z PRL-u możesz sporo zarobić. 

 

Banknoty PRL mogą być warte prawdziwą fortunę

W wielu domach wciąż można znaleźć pamiątki z okresu młodości naszych rodziców lub dziadków. Po latach takie perełki potrafią być warte fortunę, a także być przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów z całej Polski. 

Szczególną popularnością cieszą się przedmioty z okresu PRL, które mają swoich sympatyków nawet poza granicami naszego kraju. Pamiątkami, za które obecnie można zgarnąć niemałą sumę pieniędzy, są banknoty pochodzące właśnie z tego okresu. 

Chodzi tutaj zwłaszcza o te banknoty, które większość z nas doskonale kojarzy i które są ozdobione podobiznami takich wybitnych Polaków, jak Mikołaj Kopernik, Tadeusz Kościuszko, czy Władysław Reymont.

banktnoty PRL.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ile można otrzymać za banknoty PRL?

W sieci nieustannie odbywają się aukcje z udziałem banknotów PRL, gdzie mnóstwo Polaków stara się na własną rękę odnaleźć pieniądze z tego okresu. Kwoty, jakie można otrzymać za banknoty PRL, mogą wahać się w zależności od czasu oraz kupującego. 

Warto jednak podkreślić, że za banknot o nominale miliona złotych z podobizną Władysława Reymonta z 1991 roku można otrzymać nawet ponad 200 złotych. O wiele więcej można otrzymać za sprzedaż banknotu o nominale 2000 złotych z 1982 roku, który obecnie może kosztować nas nawet 575 złotych

Zdarzają się jednak przypadki osób, które wcale nie chcą fortuny za sprzedaż swoich kolekcjonerskich banknotów. Przykładem jest jeden z użytkowników, który sprzedał taki “zabytek” za niecałe 40 złotych.

O czym trzeba pamiętać sprzedając banknoty PRL?

Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać podczas sprzedawania naszych pamiątek z okresu PRL. Pierwsza z nich to dbałość o jakość i czystość sprzedawanych przez nas przedmiotów. Nikogo nie powinno dziwić, że te bardziej zadbane i lepiej zachowane banknoty mogą liczyć na o wiele wyższą cenę. 

Eksperci podkreślają również, aby zwracać uwagę na rok i datę emisji danego banknotu, ponieważ im starszy pieniądz, tym większą kwotę można za niego otrzymać. Istnieje również kilka naprawdę unikatowych egzemplarzy, które warte są fortunę — sprawdź, czy na pewno nie jesteś w posiadaniu któregoś z nich.

Jedną z takich wyjątkowych cech mogą być liczby układające się w odbicie lustrzane (na przykład 1234321) lub posiadające kombinacje 3 lub 7 takich samych cyfr w numerze seryjnym. 

banktnoty PRL.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z konta „baltic_skipper” na Allegro
 

Zobacz także:

Za ich uprawę grozi nawet 1 mln zł kary. Uważaj co sadzisz

ZUS zwraca pieniądze po zmarłych. Wystarczy złożyć wniosek

Bon energetyczny już od lipca. Prąd może nie wyjdzie tak drogo