Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zabronione na działce ROD. Przyłapią Cię i plik banknotów kary
Martyna Pałka
Martyna Pałka 30.03.2024 15:28

Zabronione na działce ROD. Przyłapią Cię i plik banknotów kary

działka, pieniądze
fot. Canva

Właściciele ogródków działkowych powinni mieć się na baczności. Za niestosowanie się do konkretnych wytycznych i reguł obowiązujących w tym miejscu można zapłacić nawet 1500 złotych. O czym należy pamiętać podczas wizyty na działce?

Posiadasz działkę? Lepiej przeczytaj te przepisy

Działki ROD cieszą się wśród Polaków olbrzymią popularnością. Ten niewielki kawałek trawnika, gdzie można odpocząć od nadmiaru obowiązków oraz gwaru dużego miasta wydaje się być wymarzonym miejscem na ziemi dla wielu naszych rodaków. Warto jednak pamiętać, że nawet na naszej własnej działce obowiązuje nas szereg zasad i reguł, do których powinniśmy się stosować, aby uniknąć kary finansowej.

Co więcej, kolejne modernizacje kodeksów mogą zachodzić w zaskakująco szybkim tempie, dlatego też warto regularnie sprawdzać, czy nie zaszły w nich zmiany, które mogą spowodować wręczenie nam mandatu.

Ksiądz mówi co Polacy źle robią w Wielkanoc. Wskazuje błędy Rozsyp pod malinami. Zbierzesz pełne kosze owoców

Czego nie możemy robić na działce ROD?

Rada Krajowego Polskiego Związku Działkowców wydała Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD), w którym możemy znaleźć szereg zasad i zakazów, których należy przestrzegać podczas pobytu na terenie naszego ogródka. Przede wszystkim warto pamiętać, że działka nie może być wykorzystywana w innych celach, niż te określone w regulaminie.

Dotyczy to zwłaszcza pracy zarobkowej, działalności gospodarczej oraz mieszkania w tym miejscu na stałe. Dodatkowo działkowiec zobowiązał się w regulaminie do dbania o estetyczny wygląd działki oraz niezakłócanie ciszy i spokoju swoim sąsiadom. W tym miejscu warto pamiętać również o czystości dróg oraz rowów melioracyjnych. Za które przewinienia może grozić nam naprawdę wysoka grzywna?

Za co grozi grzywna na działce ROD?

O tym, jak wysoka kara zostanie nam wręczona przy złamaniu konkretnego zakazu, decyduje kodeks wykroczeń. Za niektóre czyny możemy otrzymać nawet kilkaset złotych mandatu lub wylądować w areszcie.

W przypadku zanieczyszczania lub zaśmiecania przestrzeni publicznej możemy otrzymać nawet 500 złotych grzywny. Nieco więcej, bo 1000 złotych, naganę lub pobyt w areszcie, może zagwarantować nam niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Z kolei 1500 złotych kary możemy zapłacić za naruszenie obowiązku czystości i porządku w obrębie nieruchomości, czy umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu nieprzyzwoitego rysunku, napisu lub ogłoszenia, a także używanie wulgarnego słownictwa.

Najcięższa kara, bo obejmująca areszt lub ograniczenie wolności grozi nam za zakłócanie spokoju lub porządku publicznego, w tym także spoczynku nocnego oraz wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym.

Zobacz także: