Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przekopywała ziemię w ogrodzie. O tym, co znalazła, mówi teraz cała Polska
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 15.11.2023 11:20

Przekopywała ziemię w ogrodzie. O tym, co znalazła, mówi teraz cała Polska

znalezisko w ogrodzie
Facebook/Lubelski Konserwator Zabytków, canva/Alexey_Arz

Mamy jesień, ale to nie oznacza końca prac w ogrodzie. Właśnie teraz zajmujemy się przekopywanie ogrodów i przygotowujemy rośliny na zimę. Mieszkanka Lubyczy Królewskiej znalazła w swoim ogrodzie coś niezwykłego.

To niezwykłe znalezisko ma ponad 3500 lat. Eksperci uważają to odkrycie, za coś niespotykanego i bardzo rzadkiego. Co takiego odlazła mieszkanka województwa lubuskiego w ogrodzie?

Niesamowite znalezisko na Lubelszczyźnie

W naszych ogrodach może kryć się naprawdę sporo tajemnic. Ciężko uwierzyć, co udało się odkryć mieszkance z Lubyczy Królewskiej w województwie lubelskim. Kobieta w czasie prac w ogrodzie znalazła niezwykły przedmiot.

Prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie szacuje, że znaleziony przedmiot ma około 3500 lat. Zachowany jest w niemal idealnym stanie, co w przypadku takich odkryć, jest prawdziwą rzadkością.

Kobieta znalazła w swoim ogrodzie zabytek, który pochodzi z epoki brązu. Post o niezwykłym przedmiocie opublikowało Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim Facebooku.

znalezisko w ogrodzie
Canva / Dzurag, Getty Images

Grot włóczni z epoki brązu wykopany w ogrodzie

Grot z krzemienia trafił do WUOZ Lublin Delegatura Zamość. Został zachowany w całości i jest w naprawdę dobrym stanie. Takie znalezisko to ogromna rzadkość. Internauci są pod ogromnym wrażeniem.

- To arcydzieło. Wykonał go mistrz, świadczy o tym stosunek wymiarów - skomentował post Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pan Rafał.

- Krzemienne wyroby w tej okolicy to żadna rewelacja, choć ten artefakt wydaje się być starannie dopracowany.

Zdecydowanie grot został wykonany przez specjalistę. Właśnie dzięki temu zachował się w tak dobrym stanie do dziś. Prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie uważa, że mógł to być element daru grobowego.

Jak dokładnie wygląda znaleziony grot?

Grot wykonany został z krzemienia, ma wysokość 18 cm, natomiast jego szerokość wynosi 6,5 cm. Czubek jest zaokrąglony, a samo znalezisko ma niezwykle unikatowy charakter. Po szczegółowych oględzinach trafi do muzeum.

Ciężko uwierzyć, że w czasie zwykłych jesiennych prac w ogrodzie możemy znaleźć tak niezwykły przedmiot. Datowany jest na 1990-1750 lat p.n.e.

Zobacz też: