Przez tę roślinę ludzie umierali. Trzeba uważać
W świecie roślin wyróżniamy gatunki niezwykle pożyteczne, np. o działaniu leczniczym, a także wysoce szkodliwe. Niekiedy ich oddziaływanie na środowisko może być wręcz katastrofalne w skutkach.
Nie chodzi tu jednak o toksyczne właściwości roślin, choć te również warto mieć na uwadze. W tym artykule zajmiemy się inwazyjną rośliną, która niszczy okolicę i jest przyczyną wielu nieszczęść. Czym dokładnie charakteryzuje się rdestowiec?
Tej rośliny nie wolno uprawiać
Rdestowiec z wyglądu jest dość niepozorny, a niekiedy może nawet prezentować się dość estetycznie. Porasta zbocza i rośnie w trudnych warunkach terenowych.
Swego czasu był chętnie rozmnażany, a to z uwagi na swoją miododajność. W tej chwili w niektórych krajach - również w Polsce - jest rośliną zakazaną.
Rdestowca nie można posiadać i uprawiać, a także nim handlować. Za złamanie tych zakazów grozi grzywna lub nawet areszt. Skąd takie drakońskie kary za uprawę tak zdawałoby się niepozornego chwastu w ogrodzie? Zagrożenie, jakie stwarza ta roślina, wynika z jej niespotykanej inwazyjności.
Błyskawicznie rosnąca roślina
Rdestowiec jest w stanie błyskawicznie zarosnąć działkę i zdominować całą okolicę. Porasta ogromne połacie i szybko się rozprzestrzenia, powiększając swój areał nawet o kilka metrów na rok i wypierając inną roślinność.
Choć wygląda dość niepozornie, wytwarza kłącza sięgające nawet do 3m pod ziemią i bardzo szybko się regeneruje, dlatego niezwykle trudno pozbyć się tej rośliny z posesji. A warto to zrobić, by ocalić swój dobytek.
Rdestowiec niszczy domy i ludzi
Siła tej rośliny jest niebywała. Potrafi nawet doprowadzić do niszczenia wylanych z betonu fundamentów i uszkodzenia budynków. W związku z tym działki, które porasta rdestowiec, są mniej warte. Powoduje to spadek cen ziemi i problemy z uzyskaniem kredytów hipotecznych w bankach.
Właściciele nieruchomości mogą mieć kłopot ze sprzedażą takich działek, a także z sąsiadami niezadowolonymi z powodu rozrastania się rdestowca na okoliczne posesje. Depresja, bankructwo, a nawet samobójstwa - to realne problemy osób mierzących się z niekontrolowanym rozrostem tej rośliny.
Sytuacja ta jest szczególnie widoczna np. w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie kategorycznie zabrania się uprawy rdestowca i prowadzi zażartą walką z tą rośliną. Również w Polsce uprawa tego chwastu jest objęta zakazem. I chociaż wciąż prowadzone są badania nad leczniczymi właściwościami rdestowca, tego chwastu warto się pozbyć ze swojej posesji, gdyż poważnie zagraża on środowisku i naszemu życiu.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Marek i rośliny na YouTube
Zobacz także:
- Przeprowadziłam metamorfozę swojej rabaty kwiatowej. Oto mój sekret
- Nowy sezon programu Nasz nowy dom. Idą wielkie zmiany
- Od lat wkładam karton do kosza na śmieci. Gdy dowiesz się dlaczego, też zaczniesz