Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przyciąga ślimaki. Pozbądź się z ogrodu, bo zjedzą uprawy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.05.2024 13:02

Przyciąga ślimaki. Pozbądź się z ogrodu, bo zjedzą uprawy

Ślimak
Fot. Canva Pro/akchamczuk, esp_imaging

Właśnie przesadziliśmy do ogrodu sadzonki warzyw. Kwiaty zaczynają kwitnąć, a młode rośliny pną się ku górze. To oznacza jedno - prawdziwe żniwa dla ślimaków, które należą do głównych szkodników na naszych posesjach.

Niewielka populacja ślimaków nie jest aż tak szkodliwa, ale duże ilości tych stworzeń na naszej działce mogą się poważnie odbić na ilości plonów z naszych upraw. Co zrobić, by w ogrodzie nie zaroiło się od ślimaków?

Ślimaki - istna plaga w ogrodach

Ślimaki to jedne z najczęściej spotykanych szkodników w naszych ogrodach. Choć wyglądają dość niepozornie, to ich wzmożona aktywność nie pozostanie niezauważona.

Ślimaki w niewielkiej ilości mogą być nawet pożyteczne - żywią się martwą materią organiczną, zjadając gnijące części roślin, a także chwasty. Problem pojawia się, gdy populacja ślimaków się zwiększa i zaczynają one żerować na zdrowych roślinach - warzywach i kwiatach.

Ślimaki uwielbiają świeże liście i owoce, ale szczególnie lubują się w młodych pędach roślin, obgryzając sadzonki i siewki. W krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia całej uprawy. Okazuje się jednak, że często sami odpowiadamy za pojawianie się ślimaków w ogrodzie.

Ślimaki
Fot. Canva/ArtStudio Images

Co przyciąga ślimaki do ogrodu?

Jest kilka rzeczy, które sprawiają, że ślimaki dobrze czują się w naszych ogrodach. Poza pożywieniem, czyli roślinami rosnącymi na grządkach, bardzo lubią ciepło i wilgoć. Mokra gleba to dla nich istny raj.

Oczywiście nie znaczy to, że mamy zaprzestać podlewania roślin. Jest jednak jedna rzecz, którą robimy dla zatrzymania wody w glebie, a którą ślimaki wprost uwielbiają. Chodzi tu o ściółkowanie.

Zabieg ten polega na pokrywaniu powierzchni podłoża, w którym zasadzone są rośliny, za pomocą materiału organicznego lub nieorganicznego. Dzięki temu woda nie wyparowuje i gleba pozostaje wilgotna, a to wprost wymarzone warunki do bytowania ślimaków.

Chcesz pozbyć się ślimaków? Uważaj na ściółkowanie

Jeśli zdecydujemy się na ściółkowanie, warto wykorzystać w tym celu materiały, za którymi ślimaki nie przepadają. Dobrze sprawdzi się agrowłóknina, drobne zrębki czy kora.

Najbardziej kusząca dla ślimaków jest ściółka z kompostu. Rozkładające się rośliny to przysmak dla tych mięczaków, więc jeśli mierzymy się z inwazją ślimaków, lepiej unikać ściółkowania kompostem. Ewentualnie warto dokładnie przejrzeć rozkładany materiał na grządkach i ręcznie usunąć z niego szkodniki.

Ślimak
Fot. Canva/Alexas_Fotos

Zobacz także: