Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Mieszam i stawiam przy oknie. To najlepszy sposób na muszki owocówki
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.04.2024 14:05

Mieszam i stawiam przy oknie. To najlepszy sposób na muszki owocówki

muszki owocówki na jabłku
Fot. Shutter/Anne Webber

Krótka i ciepła zima sprawiła, że już teraz mamy duży problem z owadami. Coraz liczniej pojawiają się między innymi kleszcze, komary i muchy. Muszki owocówki są jednymi z najbardziej uciążliwych owadów, z jakimi musimy sobie poradzić.

Owoce i warzywa przez cały sezon trzymam na kuchennym blacie. Muszki ich nie tykają. Zajmują się tym, co dla nich przygotowałam. Wymieszałam dwa składniki i postawiłam na parapecie. Owady wlatują tam bardzo chętnie, a ja wreszcie mam spokój. Zrobienie pułapki na muszki owocówki zajmuje dosłownie kilka minut.

Skąd w domu biorą się muszki owocówki?

Muszki owocówki wlatują do domu przez otwarte okno. Możemy przynieść je również na sklepowych owocach i warzywach. Owady żyją krótko, bo około 2-3 tygodni, jednak rozmnażają się w błyskawicznym tempie, przez co szybko w domu mamy plagę.

Samica dziennie składa minimum 20 jaj, z których po kilkunastu dniach wylęgają się młode osobniki. Muszki owocówki siadając na owocach lub przekrojonych, pozostawionych na blacie warzywach, infekują je.

Na szczęście w prosty sposób możemy zapobiec inwazji paskudnych żyjątek. Wystarczy, że przygotujemy domową pułapkę na muszki owocówki. Każda się w nią złapie, gdyż użyjemy produktu, do którego owady lgną najbardziej.

pułapka na muszki owocówki.jpg
Fot. Shutter/FotoHelin

 

Pułapka na muszki owocówki

Do przygotowania pułapki na muszki owocówki potrzebujemy niewielkiego naczynia, np. miseczki lub słoiczka, płynu do mycia naczyń, octu winnego lub jabłkowego. Zapach octu z owoców przyciąga uciążliwe owady.

Do naczynia wlewam pół szklanki octu, a następnie dodaję łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Całość mieszam delikatnie, by nie było piany i stawiam przy oknie na parapecie w kuchni. Mikstura działa na muszki jak przynęta. Owady wlatują do pojemnika, a następnie się topią.

Jak jeszcze pozbyć się muszek owocówek?

Równie skuteczną pułapkę na muszki przygotujemy przy pomocy owoców i folii spożywczej. Do niewielkiego pojemnika wkładamy kawałki pomarańczy, jabłek, winogron. Następnie wieczko przykrywamy folią.

W folii robimy kilka niewielkich otworów, np. przy pomocy wykałaczki. Muszki wlecą do środka, jednak nie wydostaną się już na zewnątrz. Pojemnik z owadami wyrzucamy do śmietnika na zewnątrz.

Jak widzicie, nie musimy już chować owoców i rozkrojonych pomidorów do lodówki. Wystarczy przygotować jedną z wymienionych pułapek, a muszki nie będą zainteresowane innymi rzeczami na kuchennym blacie.

pułapka na muszki owocówki.jpg
Fot. YouTube/WCCO - CBS Minnesota

Zobacz także: