Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Radzą włożyć buty do zamrażarki. Podobno korzyści są ogromne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 07.05.2024 16:56

Radzą włożyć buty do zamrażarki. Podobno korzyści są ogromne

Buty
Fot. Canva Pro/goir

Buty mają to do siebie, że z czasem ich wygląd staje się coraz bardziej nieestetyczny. Bez względu na to, ile wysiłku włożymy w czyszczenie i konserwację obuwia, w końcu ich intensywne użytkowanie da o sobie znać.

Istnieją jednak sprawdzone sposoby na przywrócenie butom dawnej świetności. Skutecznie odświeżymy wygląd nawet skórzanych. Jak to zrobić?

Jak pielęgnować buty skórzane?

Skóra to zdecydowanie wymagający materiał pod względem jego pielęgnacji. Co prawda obuwie skórzane wspaniale się prezentuje i jest uznawane za trwałe, ale warunek stanowi tu właściwie obchodzenie się z tym rodzajem tworzywa.

Skóra bardzo nie lubi kontaktu z wodą, dlatego pranie butów w pralce nie wchodzi tu w grę. Długotrwałe moczenie obuwia skórzanego, wirowanie i kontakt z chemikaliami mogłoby doprowadzić do uszkodzenia skóry.

Aby uodpornić buty wykonane z naturalnej skóry na kontakt z wodą, do którego dochodzi w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych - opadów deszczu czy śniegu - konieczna jest impregnacja obuwia skórzanego.

Mycie butów
Fot. Canva/undefined undefined getty images

Jak impregnować buty skórzane?

Impregnacja ma na celu pokrycie powierzchni butów preparatami, które wnikną w głąb materiału i stworzą nieprzepuszczalną barierę dla wilgoci, brudu i innych szkodliwych czynników.

Do impregnacji obuwia można wykorzystać gotowe środki do pielęgnacji butów. W sklepach obuwniczych znajdziemy mleczka i spraye przeznaczone do różnych gatunków skóry, zamszu czy nubuku.

W tym celu wykorzystuje się również naturalne oleje i woski, np. olej kokosowy, wosk pszczeli, a nawet oliwę z oliwek. To sprawdzone domowe sposoby na impregnację butów skórzanych.

Włóż buty do zamrażarki. Nie pożałujesz!

Jest jeszcze jeden domowy sposób na to, jak dbać o obuwie skórzane. Dotyczy to szczególnie butów znoszonych, z widocznymi śladami użytkowania w postaci zagnieceń i odkształceń.

Ten skuteczny patent polega na umieszczeniu butów w zamrażarce. Niska temperatura doprowadzi do wygładzenia materiału i wyrównania ewentualnych zagnieceń. Aby osiągnąć taki efekt, należy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, przed włożeniem do zamrażarki obuwie dokładnie czyścimy. Po drugie, buty zostawiamy w chłodziarce na co najmniej 48 godzin. Po tym czasie pozostawiamy je do naturalnego “rozmrożenia”. Nie korzystajmy przy tym z suszarki do ogrzania butów oraz nie wystawiajmy ich na słońce!

Lodówka
Fot. Canva/bymuratdeniz

Zobacz także: