Rozpuść w wodzie i podlej. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Skrzydłokwiat pielęgnowany w domu może kwitnąć i cały rok. Jego duże, zielone liście i białe kwiaty wyglądają obłędnie. Skrzydłokwiat ma jednak konkretne wymagania, które musimy spełnić, by cieszyć się widokiem nowych pąków kwiatowych.
Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiednich warunków, to nie zakwitnie. Jedną z kluczowych czynności jest nawożenie. Rozpuść w wodzie i podlej, a skrzydłokwiat obsypie się kwiatami.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiat nie jest wcale wymagającą i kapryśną rośliną. Musimy jedynie pamiętać o podstawach pielęgnacji. Skrzydłokwiat lubi ziemię lekką, przepuszczalną, żyzną o lekko kwaśnym odczynie pH.
Lubi również ciepłe stanowiska z rozproszonym światłem. W cieniu skrzydłokwiat nie zakwitnie. Zimą skrzydłokwiat podlewamy raz w tygodniu. Latem natomiast raz na 3-4 dni. Ziemia musi być wilgotna, lecz nie mokra, ponieważ za chwilę pojawi się grzyb.
Bardzo ważne jest także zraszanie liści i nawożenie. Regularnie usuwamy również zwiędłe liście i kwiaty, by dać miejsce nowym. Jeśli skrzydłokwiat ma niedobory podstawowych składników odżywczych, to nie licz na to, że zakwitnie.
Podlewaj raz w miesiącu. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Skrzydłokwiat by zakwitnąć potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Tych składników odżywczych dostarczysz mu w prosty sposób. Wystarczy, że w szklance ciepłej, odstanej wody rozpuścisz łyżeczkę żelatyny, a następnie rozcieńczysz roztwór 1 l wody.
Tak przygotowaną odżywką podlewaj skrzydłokwiat raz w miesiącu, a zobaczysz, że za chwilę zakwitnie jak nigdy przedtem. W pielęgnacji rośliny przydadzą się także fusy po kawie . Zawierają one potas, magnez, fosfor i azot, jednak w dużo mniejszej ilości, niż żelatyna. Fusy natomiast zakwaszają glebę, co skrzydłokwiat lubi.
Odżywki wykorzystasz również do innych kwiatów
Odżywkę z żelatyny możesz z powodzeniem stosować do wszystkich roślin zielonych i kwitnących. Rośliny kwitnące wypuszczą więcej nowych pąków, a te, które nie kwitną, będą lepiej rosły, a ich liście zyskają odcień głębokiej zieleni. Azot zwiększa również odporność na choroby.
Fusy po kawie rozsypuj wyłącznie w doniczkach roślin, które lubią kwaśny odczyn gleby. Do takich kwiatów należą także anturium , dracena, kaktusy, sansewierie , krotony, czy paprocie. Jeśli rozsypiesz fusy pod rośliną, która nie toleruje kwaśnego podłożą, po prostu ją zniszczysz.
Zobacz także:
- Wlej do doniczek. Działa na ziemiórki lepiej niż żółty lep
- Jak chronić czereśnie przed szpakami?
- Jak użyźnić glebę po zimie? Kluczowy jest termin i technika