Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Rozpuść w wodzie i podlej storczyki. Obsypią się kwiatami
Paulina Korzec
Paulina Korzec 29.05.2024 13:37

Rozpuść w wodzie i podlej storczyki. Obsypią się kwiatami

Storczyki
Fot. Shutter/Mariia Boiko

Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Urzekły nas efektownymi, nieco egzotycznymi kwiatostanami i na dobre zagościły w naszych domach, mieszkaniach i biurach.

Pielęgnacja tych roślin obejmuje kilka podstawowych zabiegów, dzięki którym storczyki będą pięknie kwitły. Do nawożenia rośliny wykorzystajmy produkt, który każdy ma pod ręką.

Jak dbać o storczyki?

Uprawa storczyków jest z jednej strony prosta, bo nie mają one wygórowanych wymagań, a z drugiej bywa nieco skomplikowana, bo łatwo popełnić błąd, który poskutkuje słabszym kwitnieniem rośliny.

Uprawiając storczyki, musimy sobie uświadomić, że są to egzotyczne kwiaty doniczkowe, w naturze będące epifitiami rosnącymi na drzewach lub skałach, na znacznej nawet wysokości. Ich system korzeniowy jest odsłonięty i tak też powinniśmy uprawiać storczyki w domu.

Nie sadzimy ich zatem do ziemi, a umieszczamy w luźnym podłożu, np. z keramzytu i torfu. Doniczka niech będzie przezroczysta, by korzenie miały dostęp do światła, które powinno być rozproszone - nie stawiamy storczyka w pełnym słońcu!

Storczyk
Fot. Canva/xp3rt5

Kiedy podlewać storczyki?

Istotną kwestą w uprawie storczyka jest jego podlewanie. Ta egzotyczna roślina paradoksalnie nie lubi zbyt częstego nawadniania, wystarczy to robić raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie zimą.

Ważny jest nie tylko czas, ale też technika nawadniania orchidei. Do wody do podlewania możemy dodać nieco soku z cytryny. Lepiej jednak niż tradycyjne podlewanie w doniczce sprawdzą się kąpiele wodne.

Storczyka umieszczamy w wannie lub misce i zalewamy wodą do poziomu doniczki. Zostawiamy tak roślinę na ok. pół godziny. Dzięki głębokiemu zanurzeniu storczyk lepiej pobierze wodę.

Jaki nawóz do storczyków?

Do obfitego kwitnienia storczyki potrzebują jednak nie tylko wody, ale także odżywienia i wzmocnienia. Doskonale działa na nie czosnek, który stymuluje rośliny do zawiązywania pąków kwiatów, odstrasza szkodniki podnosi odporność orchidei.

Do nawożenia możemy wykorzystać roztwór z czosnkiem. Wystarczy do wody do podlewania storczyka dodać łyżeczkę suszonego czosnku lub świeży, zmiażdżony ząbek. Świeży ząbek możemy także umieścić w doniczce ze storczykiem. Dzięki temu nasza orchidea pięknie zakwitnie.

Zobacz także: