Rzodkiewkę sieję tylko tak. To mój sposób na duże i smaczne warzywa
Przełom marca i kwietnia to idealny moment na rozpoczęcie prac w ogrodzie. W tym czasie nawozimy glebę pod uprawę warzyw, przycinamy krzewy i drzewa owocowe, a także przygotowujemy rozsady pod późniejsze przeniesienie do gruntu.
Warzywem, które możemy posiać już teraz jest rzodkiewka. Wymaga ona jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak siać rzodkiewkę, by nie szła w liście, a w korzeń? Zastosuj moją metodę, a zbierzesz smaczne i duże warzywa.
Jak siać rzodkiewkę? Wybieram odpowiednie stanowisko
Rzodkiewka lubi nasłonecznione stanowiska w ogrodzie. W zacienionym miejscu warzywa będę niewielkie, za to mocno rozwiną się liście. Warzywa w swoim ogrodzie mam w dużych, drewnianych donicach. Przed wysianiem rzodkiewki przygotowuję glebę.
Na początku dokładnie ją spulchniam, odchwaszczam, a następnie mieszam z kompostem . Rzodkiewka równie dobrze rośnie na oborniku, jednak obornik należy rozłożyć jesienią. Wiosną jest już za późno, gdyż ten silny nawóz popali młode korzenie.
Gleba pod uprawę rzodkiewki musi być żyzna i lekka o pH wynoszącym 6-7. Rzodkiewki nigdy nie sieję w miejscu, w którym wcześniej rosły pomidory i warzywa kapustne, ponieważ nie będą duże. Warzywa możesz posadzić razem z pietruszką i marchewką. Te rośliny dobrze na siebie wpływają. Jak siać rzodkiewkę?
Jak i kiedy siać rzodkiewkę, by korzeń był duży?
Rzodkiewkę wysiewam w marcu- kwietniu. Warzywo niezwykle mocno reaguje na temperaturę i promienie słoneczne. Wysiew przy dłuższych, cieplejszych dniach sprawi, że roślina pójdzie w liście, nie w korzeń, a to oznacza niewielkie warzywa.
Rzodkiewkę sieję na głębokość nie większą niż 1-2 cm. Głębsze sianie sprawi, że korzeń będzie marny. Nasiona nie powinny być posiane zbyt gęsto. Nasiona sieję punktowo co 2-3 cm. Przerwa między rabatami powinna wynosić około 10 cm.
Nie zapomnij o podlewaniu!
Regularne podlewanie rzodkiewki jest absolutnie koniecznie, jeśli chcesz mieć duże, smaczne warzywa. Ziemia na grządkach musi być stale wilgotna. Uważaj jednak, by jej nie przelewać. Gdy rzodkiewka będzie miała za mokro, wytworzy duże liście kosztem korzeni.
Zbyt rzadkie podlewanie natomiast sprawi, że rzodkiewka będzie zdeformowana, popękana, sucha lub pusta w środku. Nie będzie również smaczna.
Jeśli już wiesz, jak siać rzodkiewkę i kiedy jest na to najlepszy termin, zabierz się do pracy. Warzywa z pewnością będą duże i smaczne!
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Life in a pot” na YouTube
Zobacz także:
- Rozsyp w ogrodzie. Ślimaki nie tkną już żadnych roślin
- Włóż do doniczek razem z sadzonkami. Truskawki obrodzą jak nigdy
- Zbieram kwiaty forsycji. To babciny sposób na wiele bolączek