Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Specjaliści ostrzegają przed tym środkiem na ślimaki. Jest toksyczny
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.06.2024 14:20

Specjaliści ostrzegają przed tym środkiem na ślimaki. Jest toksyczny

Ślimaki
Fot. Shutter/PhotoJuli86

Chociaż tyle mówi się o szkodliwości chemicznych preparatów na ślimaki, wciąż cieszą się one ogromną popularnością. Do najbardziej znanych zaliczyć można słynne, niebieskie granulki.

Czy jednak powinniśmy używać ich w ogrodzie? Praktyka pokazuje, że niekoniecznie. Eksperci ostrzegają, ten preparat jest silnie toksyczny i to nie tylko dla naszych roślin.

Ślimaki – ogrodowa zmora

Ślimaki to zdecydowanie ogrodowa zmora. Nieproszeni goście w mig doprowadzają do ogołocenia naszego ogrodu z zielonych listków, powodując spustoszenie naszych plonów.

Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu na walkę ze ślimakami. Zwykle zastawienie na nich pułapki oraz zasadzenie w ogrodzie roślin odstraszających ślimaki rozwiązuje ten problem na jakiś czas, ale prędzej czy później te szkodniki i tak wrócą do naszych ogrodów.

Dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozbyć się ślimaków w bardziej skuteczny sposób. W końcu zastawianie pułapek jest czasochłonne, podobnie z resztą jak sadzenie odstraszających ślimaki roślin.

Ślimaki 2.jpg
Fot. Canva/claude05alleva, pixabay

Nie walcz ze ślimakami w ten sposób

Tak też wzrok nasz kieruje się w stronę chemicznych preparatów, które rzekomo mają pomóc nam rozwiązać ten problem. Do najbardziej popularnych metod walki ze ślimakami należą niebieskie granulki.

Pod żadnym pozorem nie wykorzystujcie ich w ogrodzie. Jeśli wysypiecie je wzdłuż ogrodzenia, gwarantujecie sobie zatrucie niemalże całej działki. Jak to możliwe?

Czy niebieskie granulki są szkodliwe?

Preparat ten, chociaż dobrze sprawdza w walce ze ślimakami, może przenikać do gleby i wód gruntowych. To kwestia czasu, aż zatruje on nasze uprawy.

Mało tego, jest on silnie trujący dla zwierząt i ludzi. Jeśli więc stosujecie niebieskie granulki w ogrodzie, koniecznie zwróćcie uwagę na swoje małe pociechy oraz psy i koty. Spożycie preparatu przez dzieci i zwierzęta może wywołać u nich szereg działań niepożądanych.

Wśród nich należy w szczególności wymienić: drżenie mięśni, stany lękowe, wymioty, biegunki, tachykardie, hipotermie, konwulsje. Zawarty w preparacie metaldehyd, chociaż powoduje wysoką śmiertelność u ślimaków, może spowodować szereg działań niepożądanych nawet u dorosłych. Jeśli więc z jakichkolwiek przyczyn wasze dzieci, wnuki, czy domowe zwierzaki spożyły tę substancję, natychmiast skontaktujcie się ze specjalistą.

Ślimaki 3.jpg
Fot. Canva/Trixcis, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: