Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Spulchnianie ziemi to za mało. Tak usuniesz z ogrodu drutowce
Paulina Korzec
Paulina Korzec 22.04.2024 16:02

Spulchnianie ziemi to za mało. Tak usuniesz z ogrodu drutowce

Drutowce
Fot. Canva/Irina Khabarova, Getty Images

Powodzenie w uprawie zależy od wielu czynników. Liczy się dobra gleba, odpowiednie nasłonecznienie czy stosowany nawóz. Nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli, ale na większość problemów znajdzie się rozwiązanie.

Częstym utrapieniem rolników i ogrodników są szkodniki. Warto spróbować sprawdzonych i – co ważne – naturalnych sposobów radzenia sobie z intruzami na grządce czy polu uprawnym. Jak skutecznie przeciwdziałać drutowcom?

Drutowce szkodzą uprawom

Drutowcami lub też potocznie sprężykami nazywamy larwy owadów należących do rodziny chrząszczy. Stanowią one poważne zagrożenie dla rodzimych upraw, uszkadzając podziemne części roślin i system korzeniowy.

Szczególnie narażone na żerowanie drutowców są uprawy warzyw, w tym ziemniaków, kukurydzy oraz buraków. Larwy niszczą ich korzenie, przez co rośliny z czasem obumierają. Nic więc dziwnego, że rolnicy i ogrodnicy robią wszystko, żeby przeciwdziałać drutowcom.

Niektórzy decydują się na metodę fizyczną poprzez ręczne wyłapywanie szkodników, jednak sposób ten wymaga wiele czasu i uwagi, a nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Inni z kolei stosują przedwczesne zasiewy lub spulchnianie gleby, ale to także może nie wystarczyć.

Drutowce
Fot. Canva Pro/Tomasz Klejdysz

Środki przeciwko drutowcom

Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z drutowcami jest sięgnięcie po specjalne środki, które odstraszą i pomogą zwalczyć te szkodniki.

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania larw drutowca. Insektycydy warto dobierać jednak tak, aby nie miały negatywnego wpływu na środowisko.

Mączka skalna na drutowce

Dobrym sposobem walki z drutowcami jest również regularne nawożenie gleby. W tym celu należy sięgnąć po nawozy mineralne. Aktywne składniki mineralne zawarte w tych nawozach stwarzają niekorzystne warunki do bytowania drutowców, których rozwój zostaje znacznie ograniczony.

Doskonałym rozwiązaniem będzie mączka skalna. Nawożąc uprawę tym środkiem nie tylko poprawiamy warunki glebowe, ale też sprawiamy, że roślin będą silniejsze i bardziej odporne na żerowanie szkodników.

Drutowce
Fot. Canva Pro/Tomasz Klejdysz

Zobacz także: