Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak zrobisz ogród i warzywnik na balkonie. Wywiad z Joanną Żytkowską cz. 2
Paulina Korzec
Paulina Korzec 04.05.2024 16:17

Tak zrobisz ogród i warzywnik na balkonie. Wywiad z Joanną Żytkowską cz. 2

Joanna Żytkowska
Fot. Materiały promocyjne

Internauci znają Joannę Żytkowską z mediów społecznościowych, gdzie udziela cennych porad w dziedzinie ogrodnictwa. Niedawno dała się poznać szerszemu gronu odbiorców jako autorka poradników ogrodniczych.

Po debiucie w 2023 r., kiedy na rynku ukazała się Jej książka „Po prostu posadź. Twój domowy ogród warzywny”, Joanna Żytkowska poszła za ciosem i właśnie wydała nową pozycję pt. “Ogród na balkonie. W doniczce i wszędzie, gdzie chcesz”.

Jak stworzyć ogród na balkonie? Joanna Żytkowska radzi

Joanna Żytkowska dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem ogrodniczym na blogu i profilach poprostuposadz.pl. Teraz porady i wskazówki tej autorki znajdziemy również w jej książkach.

Po premierze pierwszej książki poświęconej uprawie warzyw przyszła pora na kolejne wyzwanie, jakim jest ogrodnictwo na balkonach. Joanna Żytkowska radzi, jak cieszyć się bogactwem roślin nawet wtedy, gdy nie dysponujemy własnym ogrodem.

Na ograniczonej przestrzeni balkonu lub tarasu możemy uprawiać kwiaty doniczkowe, posadzić zioła, a nawet stworzyć mały warzywniak. Jak to zrobić? O to zapytaliśmy Joannę Żytkowską w wywiadzie. Autorka opowiedziała nam również o swoich ulubionych kwiatach, inspiracjach i planach na przyszłość.

Joanna Żytkowska o ulubionych kwiatach

Jakie są Pani ulubione kwiaty wymienione w książce i które z nich szczególnie mogłaby Pani polecić naszym czytelnikom?

Trudno mi wskazać tylko jeden gatunek, bo ja ogólnie staram się ukwiecać przestrzeń dookoła. W warzywniku sieję kwiaty, które leczą glebę, przyciągają zapylacze i poprawiają zdrowie roślin uprawnych, jak aksamitki, nagietki, nasturcje czy ogórecznik. Pozwalam też zakwitać ziołom, zapylacze je kochają. Mam specjalne rabaty na kwiat cięty, gdzie uprawiam kwiaty z przeznaczeniem wyłącznie na bukiety. W sezonie sadzę też mnóstwo kwiatów balkonowych, pelargonii, petunii, wilczomleczy, uwielbiam, gdy z okien i donic zwieszają się kolorowe kaskady. Zaczynam wczesną wiosną od kwiatów cebulowych i bratków, a kończę jesienią na wrzosach i chryzantemach.

Co czeka czytelników Joanny Żytkowskiej w przyszłości?

Planuje Pani kolejną publikację? Jeśli tak, to czego będzie ona dotyczyć?

Moim wielkim marzeniem jest książka o uprawie kwiatów na bukiety. Ta dziedzina mocno mnie ostatnio interesuje, dużo sama o tym czytam, szukam nietypowych odmian i uprawiam je na mojej działce. W sezonie mam cały dom przystrojony świeżymi bukietami. Chciałabym także opisać moje doświadczenia z uprawą na podwyższonych grządkach. To ostatnio bardzo popularny sposób prowadzenia warzywnika, a możliwych do zastosowania rozwiązań jest mnóstwo. Chętnie bym się przyjrzała temu tematowi z bliska.

Skąd pomysł na poradnik ogrodniczy

Co skłoniło Panią do napisania książki o ogrodnictwie?

Uprawa warzyw to moja pasja, z przyjemnością dzielę się nią na moim blogu czy profilu @poprostuposadz na Instagramie. I naturalnie dostaję różne pytania, na które staram się odpowiadać. W pewnym momencie było ich tak dużo, że postanowiłam zebrać w jednym miejscu wszystkie obszary, by symbolicznie „wziąć za rękę” osoby, które chciałyby założyć własny warzywnik i poprowadzić je przez ten proces. Ta myśl przyświecała mojej pierwszej książce. Druga również była efektem pytań, tym razem o uprawę na małej przestrzeni. Miałam wrażenie, że wiele osób myśli o tym, by rozpocząć uprawę warzyw, owoców czy kwiatów ba balkonie, ale mała ilość miejsca jest dla nich dużym ograniczeniem. Niepotrzebnie. W drugiej książce starałam się opisać, jak wykorzystać balkon, taras czy nawet parapet, by zbierać z nich plony, nawet jeśli miejsca jest tam niewiele.

Zobacz także: