Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie jedz prosto z krzaczka. Może zawierać larwy tasiemca
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.06.2024 13:35

Nie jedz prosto z krzaczka. Może zawierać larwy tasiemca

jagody
Fot. Shutter/badnews86dups

Już za chwilę będziemy cieszyć się smakiem jagód i innych owoców prosto z lasu. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na owocach leśnych, a zwłaszcza jagodach mogą znajdować się larwy tasiemca.

Zakażenie pasożytem ma poważne konsekwencje. Larwy mogą być uśpione w naszym ciele przez wiele lat. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, często jest już za późno.

Rozpoczyna się sezon na pyszne owoce

Pierwsze jagody pojawiają się w naszych lasach już w połowie czerwca. W zależności od warunków atmosferycznych, krzaczki mogą owocować aż do końca września. Na poziomki, maliny, czy jeżyny prosto z krzaczka musimy jeszcze poczekać.

Wraz z pojawieniem się jagód w lesie, będziemy mogli kupić je również na przydrożnych stoiskach lub miejskich straganach. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie umyć je przed spożyciem. Konsekwencje zjedzenia brudnych jagód mogą być opłakane.

jagody.jpg
Fot. Canva/Saaster

Jagody mogą być zainfekowane

Jeśli wybierasz się do lasu na jagody lub chcesz kupić je od lokalnego sprzedawcy, nigdy nie jedz ich przed umyciem. Na owocach leśnych, w tym również malinach, poziomkach i jeżynach, mogą znajdować się larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. 

Skąd larwy na jagodach? Lisy przenoszą pasożyty, które uwielbiają leśne owoce. Spożycie zainfekowanych owoców może doprowadzić do bąblowicy. To szczególnie niebezpieczna choroba, która atakuje cały organizm. 

Jest trudna do leczenia, ponieważ przez wiele lat może być utajona. Bąblowica ma bezobjawowy okres inkubacji. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy, zwykle choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jakie są objawy bąblowicy?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się, gdy larwy zmieniają się w torbiele. Bąblowica nie daje konkretnych symptomów, dlatego też jest trudna do zdiagnozowania. Wszystko zależy od tego, w jakim narządzie „zadomowił” się tasiemiec. 

Torbiele mogą bowiem umiejscowić się w wątrobie, płucach, czy nawet mózgu. Pojawiają się objawy, jak problemy trawienne, duszności, kaszel, czy przewlekłe bóle głowy. Z czasem stan chorego ulega pogorszeniu. 

Dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, zapalenia narządów, marskości wątroby, a nawet śmierci. Wczesne wykrycie tasiemca ma więc kluczową rolę. Obejmuje długą farmakoterapię. W przypadkach, gdy torbiele są już duże, może być konieczne chirurgiczne usunięcie pasożyta.

Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj, by dokładnie myć wszystkie owoce i warzywa. Szczególną uwagę zwróć na jagody, maliny, poziomki, czy jeżyny. Spożycie brudnych owoców leśnych jest najczęstszą przyczyną zakażenia groźnym pasożytem.

lis w lesie.jpg
Fot. Canva/Waitandshoot

Zobacz także: