Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Największe błędy w uprawie ogórków. To dlatego są gorzkie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.06.2024 08:28

Największe błędy w uprawie ogórków. To dlatego są gorzkie

Uprawa ogórków
Fot. Canva/Gorvik

Chociaż zapewne każdy z was wie, jak należy uprawiać ogórki, pewne sposoby ich pielęgnacji mogą znacząco wpłynąć na ich smak.

Jeśli zastanawialiście się, dlaczego ogórki są gorzkie lub zwyczajnie nie odpowiadał wam ich smak, możliwe, że popełniacie kilka błędów w ich uprawie.

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Za gorzki smak ogórków odpowiada obecność kukurbitacyn. Związki te naturalnie występują w ogórkach i odpowiadają za odstraszanie szkodników.

Czasem jednak związki te przedostają się do ogórków, powodując ich gorzki smak. Na szczęście możemy temu przeciwdziałać. Warto jednak wiedzieć, że gorzki smak ogórków w ogóle nie wpływa na ich prozdrowotność. Mało kto jednak jest zainteresowany wyhodowaniem gorzkich ogórków.

Mało tego, jak wskazuje Urszula Kłosińska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, kukurbitacyna ma szereg właściwości leczniczych, w tym właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, czy antybakteryjne.

Uprawa ogórków 2.jpg
Fot. Canva/Maciej Bledowski, Maciej Bledowski

Jak poprawić smak ogórków?

Skoro wiecie już, dlaczego ogórki są gorzkie, pora zastanowić się nad tym, co z robić, aby nie wyczuwać kukurbitacyjny w ogórkach. Kluczem jest regularne podlewanie i nawożenie.

Korzystnie na smak ogórków wpływają również odpowiednie warunki atmosferyczne. Jeśli przesuszacie ogórki albo zbyt późno je zbieracie, wówczas sami prosicie się o gorzkie ogórki.

Ten patent to gwarancja smacznych ogórków

Jeśli chcecie mieć pewność, że wasze ogórki nie będą gorzki, polecamy regularne testowanie pH gleby oraz poziomu wilgotności. PH powinno oscylować między 6,5 a 7.

Po zerwaniu pamiętajcie o tym, aby przechowywać ogórki w chłodnym i suchym miejscu. Zbyt ciepłe, wilgotne miejsce to nie tylko gwarancja szybszego psucia się ogórków, ale także pewna wyczuwalna zmiana ich smaku.

Jak widzicie, jeśli odpowiednio zadbacie o swoje ogórki, nie będziecie musieli przejmować się tym, dlaczego ogórki są gorzkie. Jeśli jednak w tym sezonie wyhodujecie gorzkie plony, będziecie wiedzieli, czego następnym razem unikać.

Uprawa ogórków 3.jpg
Fot. Canva/nzfhatipoglu, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: