Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Zalewam wodą i podlewam wszystkie kwiaty w domu. Rosną jak szalone
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 20.04.2024 15:01

Zalewam wodą i podlewam wszystkie kwiaty w domu. Rosną jak szalone

podlewanie kwiatów doniczkowych
Fot. Shutter/goffkein.pro

Kupujesz gotowe nawozy do kwiatów doniczkowych? Do storczyków, roślin zielonych, kwitnących, sukulentów? Przepłacasz i to dużo. Od lat wszystkie kwiaty w domu podlewam odżywką, którą robię samodzielnie, a kosztuje około 2 zł.

Nawóz ten jest niezwykle uniwersalny, a zawarte w nim składniki wzmacniają korzenie, liście, a także przyczyniają się do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Musisz ją wypróbować, będziesz zachwycony z efektów.

Nie kupuj gotowych odżywek, zrób ją samodzielnie

Wszyscy wiemy, że kwiaty doniczkowe podlewamy wyłącznie odstaną lub przegotowaną wodą, nigdy kranówką. Woda z wodociągów jest twarda, a zawarty w niej chlor szkodzi naszym roślinom. Kwiaty w domu wymagają jednak dodatkowego nawożenia.

Od lat nie kupuję już żadnych odżywek. Przygotowuję je samodzielnie. W przeciwieństwie do gotowych preparatów, ten nawóz do kwiatów doniczkowych jest niezwykle uniwersalny. Stosuję go zarówno do roślin zielonych, jak i kwitnących. Rosną po nim jak szalone.

nawóz do kwiatów doniczkowych.jpg
Fot. Canva/teresainagoiafoto

 

Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych z pokrzywy?

Najlepszy, domowy nawóz do roślin doniczkowych przygotujesz z pokrzywy. Wystarczy, że cztery torebki herbaty zalejesz litrem wrzątku. Przykryj i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Naparem podlewam wszystkie rośliny w domu.

Herbatę z pokrzywy wykorzystuję również do zraszania kwiatów. Napar ma dokładnie takie właściwości, jak gnojówka. Nie trzeba go jednak przygotowywać przez kilka tygodni i dodatkowo rozcieńczać. Napar z pokrzywy, w przeciwieństwie do gnojówki, pachnie bardzo przyjemnie.

Dlaczego napar z pokrzywy jest tak skuteczny?

Pokrzywa jest rośliną bogatą w azot, magnez, potas, fosfor, krzem i żelazo. Jest także źródłem witamin z grupy B, witaminę C, A oraz K. Azot, potas i fosfor są niezbędne dla roślin. Azot wzmacnia cały system korzeniowy, odpowiada za intensywny, zielony kolor. Dodatkowo stymuluje rośliny do wzrostu, chroni przed chorobami i stresem oksydacyjnym.

Potas i fosfor natomiast wzmacniają działanie azotu, a dodatkowo odpowiadają za prawidłowe kwitnienie i tworzenie się nowych pąków. Pozostałe składniki nawozu z pokrzywy maksymalnie odżywiają roślinę od korzeni aż po same liście. 

nawóz do kwiatów doniczkowych.jpg
Fot. Canva/Irlucik

Zobacz także: